HaberlerKripto Para

Dijital Avro İçin Tarih Belli Oldu: 2023

IMF'nin dijital avro baskısı artıyor.

Neredeyse tüm dünya ülkeleri ulusal bir dijital para birimi çıkarmanın peşindeyken bu zamana kadar muğlak konuşan Avrupa’dan konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi. AB finans şefi, 2023’ün başlarında dijital bir avro tasarısının sunulacağını duyurdu.

Avrupa merkez bankası artan talepler, işlem sürelerinin kısalması ve nakit kullanımının azalmasını gerekçe göstererek söz konusu hareketi destekledi.

Öğrenilen bilgilere göre Avrupa Komisyonu (AK) finans şefi Mairead McGuiness Avrupa Birliğinin (AB) merkez bankası dijital para birimi (CBDC) alma kararını resmen iletti.

McGuiness geçtiğimiz gün düzenlenen fintech konferansında yaptığı açıklamada “Hedefimiz 2023’ün başlarında konuyla ilgili mevzuatı masaya yatırmaktır.” diyerek önümüzdeki haftalarda bir yasama istişaresinin hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Halihazırda Avrupa Merkez Bankası (ECB) CBDC’nin tasarımlarını ve sistemlerini çizmiş bulunuyor. Öte yandan denemelere de başlanmış durumda. Buna göre 2023’ün sonlarında dijital bir euro prototipi oluşturulması bekleniyor.

Bununla birlikte dijital para biriminin tam olarak uygulanması için Avro Bölgesi valilerinin tam onay mührü gerekiyor. AB’nin 27 üye ülkesinden 19 tanesi resmi para birimi olarak avro kullanıyor. Eğer para birimi bu onay aşamasını geçerse 2025 yılına kadar dijital avronun ihracına hazır olunacak.

AB’den Dijital Euro Baskısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan bir rapora göre Ekim 2021 itibarıyla dünyadaki 195 ülkeden 110’u CBDC’leri araştırıyor. Bu artan ilginin altında şüphesiz yerel para birimlerinin kripto para birimlerinin gölgesinde kalacağı korkusu yatıyor.

Öte yandan IMF, kripto varlıklarla ilgili finansal riskleri azaltmanın bir yolu olarak ülkeleri CBDC’leri benimseme konusunda teşvik etmenin yollarını arıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu