HaberlerKripto Para

Dijital Yuan Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor

Dijital yuan kullanımında geçtiğimiz ekim ayına oranla yüzde 140'lık bir artış yaşandığı beliritliyor.

Ülkeler arası merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışının açık ara öndeki galibi olan Çin‘de işler yolunda görünüyor.

Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından geçtiğimiz gün yapılan duyuruda dijital yuanın tarihi işlemlerinin 2021 sonu itibarı ile 87.565 milyar yuana (11.238 milyar ABD doları) ulaştığı bildirildi.

Söz konusu açıklamaya göre şimdiki verilerle kamuoyu ile en son paylaşılmış olan veriler (Ekim 2021) karşılaştırıldığında %140’lık bir artış olduğu görülüyor.

Bununla birlikte PBOC, kişisel dijital yuan cüzdanlarının sayısının da o dönemden bu yana %86,4 artarak 261 milyona yükseldiğini ifade etti.

Dijital Yuanın Önemi Büyük

Çin’in dijital yuanı ya da diğer adıyla e-CNY’yi bu kadar önemli kılansa şüphesiz hem ekonomik hem de popülasyon açısından dünya devi bir ülke tarafından çıkarılan en gelişmiş merkez bankası dijital para birimi olması.

Çin Dijital Yuan “Airdrop”ları

22 Ekim-31 Aralık tarihlerinde 4 dijital yuan airdrop‘u gerçekleşti. Bunların ikisi Pekin’de, biri Qingdao’da ve biri ise Haikou’da oldu.

Pekin ve Qingdao’daki 4 airdrop’un 3’ü, toplu taşıma için kupon şeklinde dağıtıldı.

Dijital yuanın hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlamak için uygulanan airdrop yöntemi ilk kez Shenzhen’in Luohu bölgesinde gerçekleştirilmişti.

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (Digital Currency Electronic Payment/DCEP) aracılığıyla 1,5 milyon dolarlık Dijital yuan, iShenzhen uygulamasına kayıt yaptıran vatandaşlara ücretsiz şekilde dağıtılmıştı.

Çin’in airdrop için seçtiği 2. bölge ise Suzhou idi. Bakent Pekin’de yapılan airdrop’ta ise 200 bin kişiye iki yüzer dijital yuan dağıtılmıştı.

Ayrıca Çin, Bitcoin ve diğer kripto paraları kendi dijital parasına tehdit olarak görüyor. Bu sebeple Çin geçtiğimiz sene Bitcoin’i tamamen yasaklama yoluna gitmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu