Haberler

Dikkat: Sahte Kripto Para Borsası, Yatırımcıların 128 Milyon Dolarını Dolandırdı!

Sahte bir kripto para borsası oluşturan dolandırıcılar, 128 milyon dolarlık büyük bir vurgun yaptı ve Hindistan'ı hedef aldı!

Siber güvenlik şirketi CloudSEK, yakın zamanda Hindistan içerisindeki yatırımcıların başına gelmiş oldukça tatsız bir olayı ortaya koydu.

Rapora göre yüzlerce Hint yatırımcı, toplamda milyonlarca dolarlık bir kayıp yaşadı ve bunun en büyük sebebi kripto para eğitimi eksikliği.

CoinEgg Taklidi, 128 Milyon Dolar Kazandırdı

CloudSEK’in CEO’su ve kurucusu olan Rahul Sasi, konu hakkında yaptığı açıklamada dolandırıcıların 128 milyon dolardan fazla fon elde ettiğini vurguladı.

Bunun elde edilme yolu ise klasik dolandırıcılık oldu. İnternet üzerinde birçok sahte reklam ile normalde İngiltere merkezli güvenilir bir borsa olan CoinEgg’in taklit edildiği ortaya çıktı.

Organize suç işleminde CoinEgg kripto para borsasının onlarca sahte versiyonunun açıldığı ve bunların reklamlarla ön plana çıkartıldığı görülüyor.

Neredeyse borsa ile tamamen aynı alan adına sahip olan dolandırıcılar, servis sağlayıcıların bu konudaki yavaşlığından faydalandı.

Yatırımcıların burada borsa üzerinde alım satım yapmaya itildiği ve alım satımların hep kazandıracak şekilde ayarlandığı vurgulanıyor.

Daha sonra bakiyesi biriken kullanıcı ise bunları çekmek için vergi ödemeye zorlanmakta. Bu “vergi” veya “işlem ücreti” adı altında alınan para ise tabii ki direkt olarak dolandırıcılara gidiyor ve ortadan kazanılmış başka hiçbir fon bulunmuyor.

Binance’in İstihbarat ve İnceleme Birimi Başkan Yardımcısı Tigran Gambaryan ise konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para sektöründeki eğitim eksikliğine değindi. Gambaryan, dolandırıcılara karşı en iyi şeyin bilgi olduğunu ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu