DogecoinShiba Inu

Dogecoin ve Shiba Inu Piyasada Tutunmayı Başarabilecek Mi?

Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka coinleri gelecekte de kripto para piyasasında varlığını sürdürebilecek mi?

Bilindiği üzere meme coinler kripto para piyasasının en ilgi çekici alanlarından birini oluşturuyor.

Dogecoin ve Shiba Inu son yıllarda adeta yatırımcı akınına uğramıştı. Bazı dönemlerde gerçekten inanması zor fiyat artışları yaşandı. Analist Steffen Rathmann DOGE ve SHIB’in geleceğini değerlendirdi.

Dogecoin üç aylık fiyat zaman grafiği.

Her iki meme tokenine baktığımızda dalgalanan bir popülerliğin hakim olduğunu görüyoruz. Peki bu coinlerin geleceği ile ilgili pozitif ve negatif argümanlar neler?

Dogecoin ve Shiba Inu İçin İyi Senaryo

Rathmann’a göre 8 yıldır kripto para piyasasında tutunmayı başaran Dogecoin, meme tokenlerinin uzun vadede de başarılı olabileceğini kanıtlıyor.

DOGE’a benzer şekilde Shiba Inu’nun da bu tür bir uzun soluklu gelişim yaşayabileceği konusunda pek de kuşku bulunmuyor.

Analiste göre son yaşanan düzeltme hareketleri gerçekten de şiddetliydi ancak geçtiğimiz yaz yaşanan fiyat artışlarını nedeniyle böyle bir düşüş bekleniyordu.

Buna ek olarak Dogecoin ve Shiba Inu’nun yaşadığı fiyat düşüşleri aşırı boyutlarda değildi. İki kripto para da halen dünyanın en büyük kripto paraları listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Analiste göre yatırımcılar arasında fırsat kaçırma korkusu olarak nitelendirilen FOMO durumu halen varlığını sürdürüyor.

Bu yüzden Rathmann, meme tokenlerinin boğa lehine hareket etmeye başladığına dair ilk işaretler sonrasında ani bir satın alım dalgası yaşanabileceğine inanıyor. Analiste göre bu yükseliş mekanizması önümüzdeki yıllarda da değişmeyecektir.

DOGE ve SHIB İçin Kötü Senaryo

DOGE ve SHIB gibi şaka coinleri sosyal medya üzerinde ve özellikle Twitter üzerinde Elon Musk’ın bu iki kripto para hakkında sürekli konuşmasıyla birlikte 2021 yılında büyük bir popülerlik kazanmıştı.

Analiste göre bu popülerlik şu sıralar eriyor ve eski haline gelmesi zor olabilir.

Shiba Inu’nun üç aylık fiyat zaman grafiği.

Buna ek olarak Rathmann, DOGE ve SHIB dışındaki diğer meme coinlerinin pek de başarılı olmaması nedeniyle bu tür kripto paraların dışarıdan destek olmadan başarılı olmayabileceğini ve gelecekte zorluklar çekebileceğini düşünüyor.

Analiste göre DeFi, NFT, Metaverse gibi gerçek kullanım alanları olan kripto paralar, yalnızca popülerlik yoluyla kısa vadeli yükselişlere dayanan şaka coinlerine karşı gelecekte daha da üstünlük kurabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu