BitcoinHaberlerKripto Para

Elon Musk ABD Ekonomisini Değerlendirdi: Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, ABD ekonomisinin gidişatını değerlendirdi. Peki kripto paralar nasıl etkilenir?

Tesla CEO’su milyarder Elon Musk, önümüzdeki aylarda ABD’de daha fazla ekonomik sorun beklediğini söyledi ve bu da kripto para ve Bitcoin piyasası için negatif bir trende işaret edebilir.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, Musk, şirket içi yöneticilere gönderdiği bir mailde ekonomi hakkında “aşırı kötü hislere” sahip olduğunu söyledi. Musk ayrıca Tesla’nın işgücünü %10 oranında azaltmayı planlıyor.

Bir SEC bildirimine göre, otomobil üreticisi şirketin 2021 sonu itibariyle yaklaşık 100.000 çalışanı bulunuyor. 10’luk bir kesinti en az 10.000 kişinin işten çıkarılmasını gerektirecektir.

Ancak Tesla CEO’sunun ekonomik öngörüsü piyasalar için daha fazla sorun anlamına gelebilir. Kripto para piyasaları nispeten istikrarlı seyrederken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri daha da negatif bölgeye düşmüştü.

İlgili Haber
Dogecoin Destekçisi Senato Adayı, Elon Musk'tan Yardım İstedi!

ABD’de Ekonomik Ortam Daha da Mı Kötüleşecek?

Dünyanın en zengin adamının karamsar tahmini, halihazırda devam eden ekonomik sorunların ortasında geldi.

ABD’de enflasyon bu yıl son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve orta vadede de yüksek seyretmesi bekleniyor.

Musk geçen yıl, 2022 baharında ya da yazında bir ekonomik resesyon beklediğini söylemişti. Kısa bir süre önce de bir resesyonun başlangıçta algılandığı kadar kötü olmayabileceğini söyledi ve son iki yılda uygulanan gevşek para politikasını eleştirdi.

Musk, ABD’nin para politikası ile ilgili şunları söylemişti:

“Çok uzun zamandır ahmakların üzerine para yağıyor. Bazı iflasların gerçekleşmesi gerekiyor.”

Kripto Paralar Resesyona Karşı Ne Kadar Savunmasız?

Kısa süre önce ABD ekonomisinin ilk çeyrekte daraldığını gösteren verilerle birlikte, kripto para piyasası ilk büyük resesyonunu yaşamaya hazırlanıyor olabilir.

Hisse senedi piyasasıyla yakın ilişkisi göz önüne alındığında, kripto piyasası için fiyatlarda daha fazla zayıflık olası olabilir. Piyasa bu yıl ekonomik sıkıntılara zaten kötü tepki verdi. Bitcoin ve Ethereum’un her ikisi de rekor seviyelerinin %50’den fazla altında işlem görüyor.

Kripto sektörünün 2020 ve 2021’deki yükselişinin büyük bir kısmı ABD’de artık sona eren gevşek para politikası tarafından tetiklenmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu