binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinEndonezya Karar Verdi: "Kripto Para Haramdır!"

Endonezya Karar Verdi: “Kripto Para Haramdır!”

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Başta Bitcoin olmak üzere son dönemde giderek hayatımızın bir parçası haline gelen kripto paralar hakkında “Caiz mi?” tartışmaları sürerken Endonezya’nın önde gelen dini topluluklarından Nahdlatul Ulama’nın Doğu Java’daki yerel şubesi, çıkardığı fetva ile Bitcoin’i “haram” ilan etti.

Konuyla ilgili gerçekleştirilen ayrıntılı görüşme ve kripto uzmanlarıyla yapılan tartışmaların ardından
alınan söz konusu karar “kripto para kullanmanın finansal işlemleri tehlikeye atabileceği” gerekçesiyle alındı.

Öte yandan konuyla ilgili yapılan toplantılar sonucu kripto paraların dolandırıcılık yapma amaçlı da kullanılıyor oluşu, özellikle de dünya genelinde faaliyet gösteren Dark Web eylemlerinin hızla artması bu kararın alınmasında önemli bir rol oynamış durumda.

Hararetli geçen tartışmalar sonrası “kripto paraların İslam hukukunda ve fıkıhta belirtilen şeriat kanunları açısından yararlı olmadığı” belirtildi. Ancak buna rağmen ülkedeki kripto para rağbeti hızla artıyor. Ülkenin Vadeli İşlemler Borsası Denetleme Kurulunun hazırladığı son rapora göre bu yılın ilk yarısındaki kripto işlemlerinde %40’lık bir artış kaydedildi. Geçen yılki toplam işlem hacmi ise 65 trilyon rupiyi 4,5 milyar dolar bulmuştu.

Öte yandan farklı ülkelerde yer alan İslami topluluklar arasında da tartışmalı bir konu hale gelen kripto paralar hakkındaki genel yargı “caiz olmadığı” yönünde. Rusya’nın İnguşetya Cumhuriyeti’ndeki bir İslami topluluk kripto para ticaretini yasaklama kararı aldı. Ülkemizde de Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Bitcoin ve kripto para birimlerinin caiz olmadığını belirtmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

2 YORUMLAR

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan

Dolandırıcılık kara para aklamayı sürüyolar hep öne sanki cebindeki ve banka hesaplarındaki o paralar sütten çıkmış ak kaşık o paralarında içinde milyarlarca kara para aklanmış cinsi var hergün neler oluyo haberimiz yok o yasal denilen paralarla.. gündemde kripto olduğu için hepsinin ilgisi orada azıcık araştırıp haber dinleseler o paralarında haram olduğuna karar verirler sonra ilk çağlardaki gibi eşya değiş tokuşu yaparız artık

Barış Zafer TERKOĞLU

Muhtemelen bu zıt anlayış kripto paralara regülasyon vede vergilendirme yasası ortaya çıkınca değişecektir…YILLAR ÖNCE BİZİM YARDIM ETTİĞİM BAZI DIŞ MİLLETLER ŞİMDİLERDE UZAY ÇAĞINI EN İYİ ÖLÇÜLERDE YAŞIYORLAR HER DÂİM ÜSTÜNLEŞİYORLAR , BİZ İSE HÂLEN KIÇIMIZA SU KAÇARSA ORUÇ BOZULUR MU DAVASINA TAKILIP KALIYORUZ…PES DOĞRUSU…

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail