BitcoinHaberler

Enflasyon Beklentileri Risk İştahını Azalttı! Bitcoin (BTC) Kritik Seviyelerde!

Piyasadaki belirsizlik riskli varlıkların fiyatını baskılıyor.

ABD 10 yıllık tahvillerinde yaşanan yükseliş bir süredir riskli varlıkların fiyatlamasında baskı oluşturuyordu.

FED açıklamaları sonrası sert düşen dolar endeksi Bitcoin ve kripto paralardaki yükselişi ateşlemişti.

Fed’in ABD’deki enflasyon beklentilerine karşı kısa vadede bir hamle yapmayacağını açıklaması, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişi tetikleyen unsur oldu.

Enflasyon beklentisi tahvil yatırımcılarını tedirgin ediyor

Fed’in ABD 10 yıllıklarındaki yükselişe ve enflasyon beklentilerine karşı bir hamle yapmaması piyasadaki belirsizliği iyice artırdı. Analistler ve piyasadaki aktörler Fed’in aksine, ABD’de yakın dönemde oluşacak enflasyonun geçici olmayacağını düşünüyor. ABD’deki büyük finans kuruluşları 2. ve 3. çeyrek enflasyon beklentilerini %3’lere kadar çıkarmış durumda.

Hal böyle iken Fed’in enflasyon risklerine karşı önlem almaması tahvil yatırımcılarını tedirgin ediyor ve tahvillere yönelik talebi azaltıyor. Bu durumda tahvil faizlerini yükseltiyor.

Enflasyon beklentilerine  yönelik Fed’in iyimser bakışı, piyasa aktörleri ile Fed arasında bir görüş farklılığı oluşturuyor ve bu farklılık ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe yansıyor.

Piyasa bir nevi Fed’in sınırlarını test ediyor. Fed’in piyasaya müdahale edeceği noktayı bulmaya çalışıyor. Bu durum da piyasanın geneli için büyük bir belirsizlik oluşturuyor.

ABD 10 yıllıkları bugün %1.75 seviyesine kadar yükseldi. Büyük finans kuruluşları 2021 sonu için %2, %2.25 gibi rakamları telaffuz etmeye başladılar. Fed’in açıklamalarını dikkate alan analistler yakın vadede piyasaya yönelik bir müdahale gelmeyeceğini, bu nedenle ABD 10 yıllıklarındaki yükselişin devam edeceğini düşünüyor.

DXY yükseliyor, riskli varlıklar baskılanıyor

ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş ile birlikte, dolar endeksinin (DXY) de Fed açıklamalarından önceki seviyesine yükseldiğini takip ettik.

Gün içerisinde 60.000$ seviyesine kadar çıkan Bitcoin’de DXY ve ABD 10 yıllıklarındaki yükselişlerden etkilenerek 57.000$ seviyelerine kadar geriledi.

Sadece Bitcoin’de değil ABD hisse senedi piyasalarında da satışların arttığını gözlemledik. Özelikle teknoloji hisselerinde %5’lere varan düşüşler yaşandı.

ABD’deki belirsiz ortam risk iştahını azaltsa da enflasyon beklentisinin yüksek oluşu Bitcoin’e olan talebin orta ve uzun vadede artacağını gösteriyor. Kısa vadede belirsizlikten olumsuz etkilenen Bitcoin, kurumsal yatırımcılar için enflasyondan korunmanın karlı bir yolu olabilir. Bu da orta uzun vadede Bitcoin’e olan talebin artabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin’de teknik olarak 57400$ ve 57820$ iki önemli seviye olarak göze çarpıyor. Bu seviyelerinden üzerinde yapılacak gün kapanışları yükselişin devamı için önem arz ediyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir!

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu