AnalizBitcoin

Enflasyon Karşısında Hangisi Güvenli Liman? Bitcoin (BTC) Mi? Altın Mı? Dolar Mı?

Ünlü CEO Michael Saylor, enflasyon'a karşı yatırımcılara tavsiyeler verdi.

Enflasyon basit olarak, sürekli ve toplu fiyat artışları karşısında, paranın satın alma gücünün düşmesi olarak yorumlanabilir. Günlük hayatta paranın değerini grafiklerle, teknik analizle belirlememiz mümkün olmasa da, markete, manava ve kasaba gittiğimizde, belirli miktarda parayla aldığımız ürünlerin, azalıp azalmadığına göre kendi enflasyonumuzu belirleyebiliriz.

Türkiye’de Durum Ne ?

Ülkemizde, tüketim mallarında dışa bağımlılığın yüksek ve dolar bazlı olması nedeniyle aktif kura bağımlı bir enflasyon verisi mevcut. Türkiye’de enflasyon, insanların alım gücünü yüksek oranda zorlaştıran, genel ekonomik düzeni doğrudan etkileyen en önemli unsur.

Yatırımcıların bir kısmı yatırımlarını kar elde etmek amacıyla planlasa da, bir kısım yatırımcılar, ülkelerinin ekonomik gelişmelerinden en az düzeyde etkilenmek ve servetlerinin enflasyon karşısında erimesinin önüne geçmek için planlama yapmaktadır. Mevcudu korumak için yapılan bu planlama küresel ve ekonomik koşullara göre şekil değiştirebiliyor. Örneğin: Türkiye’de kura bağımlı bir iç pazar olduğu için, Türk yatırımcılar varlıklarını döviz cinsinden saklayarak, TL’de yaşanacak olası değer kayıplarından kendilerini koruyor.

ABD’de Durum Ne ?

ABD’de resmi verilere göre %1 olan enflasyon bile yatırımcılara korunma ihtiyacı hissettiriyor. Gerçek enflasyon terimi, bugünlerde ABD’de de sık sık kullanılıyor. %1 ‘lik resmi verilerin doğru olmadığını savunanlar, hissedilen enflasyonun %10 civarında olduğunu belirtiyor. Dolara karşı bile enflasyonun korkutuculuğu yatırımcıları tedirgin ediyor. Türk Lirası karşısında enflasyon ise mutlak bir korunma ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Michael Saylor Yatırımcılara Ne Öneriyor ?

Kurumsal anlamda en fazla Bitcoin’e sahip olan MicroStrategy’nin Ceo’su Michael Saylor, insanlara enflasyondan korunmak için Bitcoin’i tavsiye ediyor. Bugün şirket tarafından 650 Milyon dolarlık yatırım haberini paylaştıktan kısa süre sonra, enflasyon karşısında insanların servetlerini kaybetmekle yüz yüze olduğunu söyleyen Saylor, bunun karşısında varlıklarını korumak için itibari paraya dayalı olmayan bir değere ihtiyaç duyduklarını ve bununda Bitcoin olduğunu söyledi ve Bitcoin’nin güvenli liman olduğunun altını çizdi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu