AltcoinEthereum

Ethereum (ETH) Ağı Alarm Veriyor: İşlem Ücretleri Düşecek mi?

Ethereum (ETH) fiyatındaki yükseliş ile ağdaki işlem ücretleri de rekor kırdı.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), sadece 24 saatlik süre içerisinde 800 dolardan 1.100 dolara kadar yükseldi. ETH’in uzun bir süre boyunca Bitcoin’in (BTC) ayak izlerini takip etmesi sonunda meyvesini verdi ve beklenen 1.000 dolar direnci kırıldı.

Ethereum 1.000 Doları Gördü, İşlem Ücretleri “Çıldırdı”

Ethereum fiyatının 1.000 dolar direncini kırmasından sonra yükselişin katlanarak artacağı beklentisi oluştu. Ancak Bitcoin balinaları kripto para sektörüne “ufak” bir sürpriz yaparak yüklü satışlarla bütün piyasayı alaşağı etti.

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Fiyatı Tepetaklak Oldu: Altcoin Sezonu Başlamadan Bitti mi?

Bitcoin fiyatının 33.000 dolardan 28.000 dolara kadar olan düşüşü, Ethereum fiyatını 1.156 dolardan tam olarak 890 dolar desteğine kadar çekti. Ethereum ağı ise hem bu düşüş hem de düşüş öncesindeki çılgın yükseliş nedeniyle yatırımcıların işlem yapamayacağı bir hal aldı.

Ethereum ağının en büyük sorunlarından olan ölçeklenebilirlik ve kısıtlı işlem kapasitesi, özellikle yükseliş anlarında kendini belli ediyor. Ethereum’un Eylül 2020 tarihinde yaşadığı sıkıntı yine kendini belli etti ve Ethereum ağındaki ortalama işlem ücretleri yeni yıla rekorla başladı.

1 Ocak tarihinden bu yana Ethereum ağındaki işlem ücretleri %400 arttı. Bu durum sadece yatırımcıların işlem yapamamasına neden olmakla kalmadı ve aynı zamanda ETH’nin ana akım kabule hazır olup olmadığının sorgulanmasına kapı araladı.

DeFi, Ağı Tıkıyor

Glassnode verilerine göre Ethereum ağındaki işlem ücretleri tek bir gün içerisinde 898.000 dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Bu seviyeye en yakın işlem ücreti rekoru Ocak 2018 tarihinde yani Ethereum fiyatının 1.300 doları gördüğü anlarda kaydedilmişti.

Ethereum ağını tıkayan en büyük unsur ise devasa DeFi (merkeziyetsiz finans) ekosistemi olarak biliniyor. DeFi Pulse verilerine göre DeFi uygulamalarında kilitli tokenlerin toplam değeri 16,76 milyar dolara ulaştı ve sektör hiç durmayacakmış gibi büyümeye devam ediyor.

Ethereum 2.0 hayata geçirilene kadar ise ETH fiyat yükselişleri ile DeFi sektörünün büyümesi ağı tıkamaya devam edecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu