blank
Ethereum

Ethereum (ETH) Ağı İçin Yeni Bir Müjde Geldi: Hermez Hazır

Ethereum Layer 2 çözümlerinden Hermez Network, kullanıma açıldı.

Ethereum (ETH) ağının ölçeklenebilirlik sınırı, büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Ethereum geliştiricileri EIP-1559’u kabul edip temmuz ayı için tarih verse de hala ağdaki işlem sınırını geliştiren net bir adım atılmadı ve bekleyiş sürüyor.

Hermez Network Artık Aktif

Ethereum Layer 2 çözümlerinden birisi olan Hermez Network ise kullanıma açıldı ve bu yönde önemli bir adım atıldı. ZK-Rollups teknolojisi kullanan Hermez Network, ağdaki işlem ücretlerinde ciddi bir değişim yaşanmasını sağlayabilir. Hermez Network’ün arkasındaki geliştirme ekibi, kullanıcıların artık çok daha düşük işlem ücreti ile transfer yapabileceğini vurguladı.

Hermez’in teknoloji ekibi lideri Jordi Baylina, konu hakkında yaptığı açıklamada insanların L2 çözümü kullanarak işlem ücretinde %90 indirim yakalayabileceğini vurguladı. Ortalama işlem ücreti şu an 16 dolar olarak gözüküyor ve %90 düşüş ile bunun işlem ücreti başına 1,5 dolara kadar düşebileceği tahmin ediliyor.

Hermez, düşük işlem ücretlerine ek olarak Ethereum ağındaki işlem kapasitesinin de inanılmaz bir şekilde artacağını belirtti. Ethereum ağı şu an saniyede 15 işlem yapabiliyor ancak Hermez Network ağı sayesinde bunun 100 kat artacağı belirtiliyor. Aslında benzer bir açıklamayı Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de yaptı. Buterin, ölçeklenebilirliği 100 kat kadar arttıracak çözümlerin yakında hayata geçirileceğini belirtmişti ve bunun ilk adımı Hermez Network oldu.

Buterin, ZK-Rollups teknolojisi ile Ethereum’un devrimsel bir değişim yaşayacağını ifade etti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu