Ethereum

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Açıkladı: Ethereum ve DeFi Bu Yüzden Geride!

Buterin, Token tabanlı merkeziyetsiz yönetimlerin DeFi'ı geride tuttuğunu düşünüyor.

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, şüphesiz kripto para sektörünün şu an en aktif isimlerinden birisi.

Buterin, Ethereum 2.0 çalışmaları devam ederken şimdi de DeFi sektörüne yönelik bir açıklamada ve öneride bulundu.

Aslında Ethereum’un DeFi sektörünü icat eden ağ olduğu söylenebilir. Akıllı kontratlar sayesinde işlemlerin yapıldığı DeFi, şimdi ise Buterin’e göre önemli bir sorun ile karşı karşıya.

Vitalik Buterin, Büyük Soruna Dikkat Çekti

Buterin, mevcut oylama mekanizmalarının hatalı olduğunu ve “ne kadar tokenin varsa o kadar oy hakkın var” uygulamasının büyük bir sorun olabileceğini vurguladı.

DeFi sektörünün ve dolaylı olarak Ethereum ekosisteminin bu sebeple geride kaldığını ifade eden Buterin, 16 Ağustos tarihinde yayınladığı gönderisinde kripto para sektörünün bunu aşması gerektiğini ifade etti.

Şu an için DeFi projelerinin büyük bir çoğunluğu ağdaki güncellemeleri token tabanlı oylamalar ile yapıyor ve balinalar genellikle istediklerini gerçekleştiriyor.

Birçok proje tam olarak bu sebepten ötürü yeterince merkezsiz olmamakla eleştirildi. Balinaların çok fazla yönetişim tokenine sahip olması, merkezsizlik adı altında bir hegemonyaya neden olmakta.

Buterin de bunun çözülmesi gereken en önemli sorun olduğun belirterek topluluk üyelerinin kabul etmediği durumların bile böyle kabul edildiğine dikkat çekti.

Oy satın alma veya başkalarının haklarını ezip geçme olaylarının yaşandığını ifade eden Buterin, bu sistemin değişmesi gerektiğini vurguladı. Bu değişimin Ethereum 2.0 geldiğinde de yapılması gerektiği biliniyor.

*Birçok merkezsiz projede ağdaki köklü güncellemelerin olup olmayacağı coin sahiplerine soruluyor. Elinde o tokenden çok fazla olanlar ise bu oylamalarda daha fazla oy verebiliyor yani çok daha etkili olabiliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu