Ethereum

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, İşlem Ücretlerini Düşürmek İçin Yeni Bir Öneride Bulundu!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, katman-2 çözümlerinde işlem ücretlerinin düşürülmesi için bir öneride bulundu.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, katman-2 zincirlerindeki ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücreti sorunlarına karşı bir çözüm önerisi sundu.

Buterin’in önerdiği güncellemeler, Şangay hard fork’unda hayata geçebilir.

Ethereum’un geliştirici yol haritası sürekli olarak yenilenmeye devam ediyor. ETH kurucusu Vitalik Buterin, yeni güncelleme ile birlikte Sharding öncesinde katman-2 ölçeklendirme çözümlerinin sorunlarını çözmek için öneride bulundu.

Rollup da denilen katman-2 zincirler, Ethereum ağının tüm güvenlik, merkezsizlik ve likidite kapasitelerine sahip olmalarıyla tanınıyor.

Erken dönem katman-2 çözümleri olan Optimism, Arbitrum ve Startnet gibi Rollup’lar, 2022 yılında optimize edilmeyi bekliyorlar.

Vitalik Buterin’in Ethereum İçin Yaptığı Öneri Hayata Geçerse İşlem Ücretlerinde Düşüş Yaşanacak

Buterin’in Ethereum ağında yaptığı değişiklik önerisi ile birlikte, büyük miktarlarda veri taşıyan işlemlerin gerçekleştirilmesi için yeni bir işlem formatı oluşturulacak.

Güncelleme sayesinde 2022 yılı sonunda işlem ücretleri 5 kattan fazla azalabilir.

Bununla birlikte Ethereum katman-1 işlemleri ise pahalı olmayı sürdürebilir. Katman-2 çözümleri ise temelde “Optimistic” ve “Zero-Knowledge” olarak ikiye ayrılıyor.

Zero-Knowledge çözümler sayesinde kripto para kullanıcıları, Ethereum ağı üzerinde direkt olarak işlem yapmak yerine katman-2 ağlarını kullanıyor. Bu da, ETH ile yapılan işlemlerin daha düşük bir işlem ücretiyle tamamlanması anlamına geliyor.

Buna ek olarak katman-2 çözümleri, ETH ağından daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahipler. ETH ağı yoğun talep nedeniyle yavaş işlediğinde, bu tür katman-2 çözümleri sayesinde kullanıcılar işlemlerini ETH Blockchain’i üzerinde gerçekleştirme imkanına kavuşuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu