Kripto HaberleriEthereumEthereum L2 Ağlarında Gas Kullanımı 3 Katına Yükseldi

Ethereum L2 Ağlarında Gas Kullanımı 3 Katına Yükseldi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

En büyük akıllı sözleşme platformu Ethereum’un katman-2 ağ sistemlerindeki gas kullanımı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum katman-2 ağlarında aylık harcanan gas miktarı Ocak ayında 33 milyar iken günümüzde bu rakam 103 milyarın üzerine çıktı.

Böylelikle Ethereum’un 2. katmanında işlemleri yapmak için harcanan gas miktarı 11 ayda %200’den fazla artmış oldu.

Bilmeyenler için harcanan gas miktarı, Ethereum ağındaki işlemlerin ölçümüne yarayan bir birimdir. ETH ağında işlem yapmak isteyen kullanıcılar, talebe göre otonom belirlenen bir gas ücreti öderler. Aylık toplam gas kullanımındaki yükseliş, ayı piyasasına rağmen katman-2 çözümlerine olan talebin hızla arttığını gösteriyor.

En Çok Kullanılan Layer-2 Projeleri Hangileri?

Bir blockchain ağında oluşturulmuş mevcut projenin üzerine inşa edilen yeni uygulamalar Layer-2 ağı olarak adlandırılıyor. Ethereum Layer-2 projeleri, ETH’nin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm aramak için bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanıyor.

En popüler Layer-2 projeleri arasında ise OptimismArbitrum, dYdX, Starkware ve Loopring yer alıyor.

Optimism ve Arbitrum harcanan gas miktarına göre sırasıyla piyasanın %50 ve %30’una hükmediyor. dYdX projesinin payı ise tahmini olarak %8-12 aralığında.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları