EthereumHaberler

Ethereum Üzerindeki Bu Projeler Patlama Yaşıyor!

L2 çözümlerine ilgi artıyor.

Ethereum için ikincil katman (Layer2) çözümleri sunan projeler giderek popüler hale geliyor. İkinci katman çözümlerini yakından takip eden L2Beat verilerine göre bu protokollere 1 milyar dolar kilitlendi. En yüksek kilitli değer 1.7 milyar dolarla 30 Nisan’da görülmüştü.

20 Temmuz’da Bitcoin’deki yükseliş trendinin başlamasıyla, L2 çözümlerine kilitlenen değerlerde de bir patlama yaşandı.

Kilitli değerler 3 kat artarken, listenin başında 285.6 milyon dolarlık kilitli değerle DyDx bulunuyor. Diğer projelerde kilitlenen değerleri aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

2. Katman Ne Demek? Bu Projeler Ne işe Yarıyor?

Katman 2, bir blok zincir sisteminin üzerine inşa edilmiş ikinci bir protokolü ifade eder. Bu protokollerin temel amacı, büyük kripto para ağlarının karşılaştığı işlem hızı ve ölçeklenme zorluklarını çözmektir.

Yukarıdaki L2 projelerinin temel amacı da Ethereum ağındaki tıkanıklıkları gidermek ve ölçeklenme sorunlarının önüne geçmektir. Bu projeler farklı teknolojiler kullanarak merkezi olmayan ağların ağ tıkanıklarını aşmasına yardımcı olur.

L2 Beat’in ikincil katman tanımı biraz daha dar ve güvenli. Zira site açıklama bölümünde, güvenliğini tamamen Ethereum’dan almayan projeleri ikincil katman olarak tanımlamıyor ve listelemiyor.

Bu yaklaşım sayesinde kullanıcıların L2 projelerinin dürüstlüğüne güvenmek zorunda kalmayacakları ifade ediliyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu