Ethereum

Ethereum’un Berlin Güncellemesi İçin Tarih Belli Oldu!

Ethereum ağındaki Berlin hard fork'u, 14 Nisan tarihinde hayata geçiriliyor.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son dönemde aldığı darbeleri büyük oranda giderdi. Ethereum’un Berlin güncellemesi de bu yaraların sarılmasında etkili oldu.

İlgili Haber
1.800 Doların Altına İnen Ethereum (ETH) Hakkında Uzman İsimden Uyarı

Ethereum Berlin İçin Tarih Belli

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin baş edilemeyecek seviyelere ulaşması, kullanıcıların BSC gibi alternatif ağlara geçmesine yol açtı.

Bu da Ethereum geliştiricilerinin ellerini çabuk tutmasını sağlayarak güncellemenin beklenenden de hızlı gelmesine kapı araladı. Ethereum geliştiricisi Tim Beiko konu hakkında yaptığı güncel bir açıklamada ise Berlin hard forkunun tarihinin belirlendiğini ifade etti.

Ethereum ağı şu an Istanbul hard forku güncellemesine sahip. Yol haritasında ise bunun devamında Berlin ve son olarak Londra hard forkları bulunuyor.

Beklenen Berlin hard forku için belirlenen tarih ise 14 Nisan 2021 oldu. Bu güncelleme öncesinde ise ilgili kodun Ethereum’un test ağlarına yüklenmesi gerekiyor. İlk yükleme ise Ropsten test ağı için 10 Mart 2021 tarihinde yani bugün yapılacak.

Berlin hard forku ile beraber EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930 protokolleri devreye alınacak. Uzun süredir beklenen ve madencilerin gelirini kısıtlayıp, ETH yakımını arttıracak EIP-1559 ise bu güncellemede yer almıyor.

Berlin hard forkunun en önemli maddesi ise başkası için işlem ücretini ödeme gibi bazı farklılıklar getirecek olan EIP-2718 olarak görülüyor.

Buna ek olarak EIP-2565 güncellemesi de daha önceki kriptografik algoritma tabanlı teklifi geçersiz kılarak işlem ücretlerini bir nebze azaltacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu