Ethereum

Ethereum’un En Büyük Ölçeklenebilirlik Çözümü Arbitrum, Yeni Güncellemesini Tanıttı!

Ethereum'un sahip olduğu en büyük ölçeklenebilirlik çözümü olan Arbitrum geliştiricileri yeni güncellemeyi tanıttı.

Ethereum (ETH) ölçeklenebilirlik çözümü Arbitrum’un arkasındaki şirket olan Offchain Labs, büyük güncellemesi Nitro’yu duyurdu.

Ethereum Rollup’ı Arbitrum Üzerinde Yeni Güncelleme ile Birlikte İşlem Ücretleri Yarıya İnecek

Offchain şirketinin yaptığı açıklamaya göre, Arbitrum’a gelecek olan güncelleme ile birlikte ağ üzerindeki ücretler düşecek, işlemler hızlanacak ve Ethereum uygulamalarının katman 2 Blockchain olan Arbitrum ile arayüz oluşturmaları kolaylaşacak.

Offchain kurucusu Steven Goldfeder, yaptığı açıklamasında mevcut durumda 0.50 dolar ile 1 dolar arasında bulunan ağ ücretlerinin yeni güncelleme ile birlikte en az %50 düşeceğini söyledi.

Arbitrum gibi “rollup’lar”, kendilerine özgü zincirler üzerinde Ethereum üzerindeki işlemleri gerçekleştirip akıllı sözleşmeler işlemlerine aracılık ediyor.

Arbitrum üzerinde oluşturulan veriler bir araya getirilerek Ethereum’a geri gönderiliyor ve ETH ağı doğrulayıcıları, bu verilerin geçerli olup olmadığını kontrol ediyor.

Geçtiğimiz hafta ETH’nin Ronin yan zincirin de yaşanan 625 milyon dolarlık hack olayı, yan zincirlerin potansiyel olarak savunmasız yönleri olduğunu gösterdi. Arbitrum gibi rollup’lar ise güvenlik konusundaki özelliklerini ETH gibi bir katman bir Blockchain’i aracılığı ile oluşturarak ekstra güvenlik sağlıyor.

İlgili Haber
Axie Infinity (AXS), 625 Milyon Dolarlık Hack Olayı ile İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı!

Mart ayında Offchain şirketi ayrıca Arbitrum AnyTrust zincirlerini de tanıtmıştı. Bu zincirler mevcut Arbitrum zincirine göre daha ucuz, daha hızlı ve daha merkezi birer alternatif olacak.

Arbitrum mevcut durumda ETH’nin en büyük rollup çözümü olarak dikkat çekiyor. Ölçeklenebilirlik çözümü üzerinde DeFiLlama verilerine göre toplamda yaklaşık olarak 2.5 milyar dolarlık toplam kilitli değer (TVL) bulunuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu