HaberlerLibra

Facebook’un Libra’sında Neler Oluyor?

Kaybettiği güçlü ortaklar yerine yenilerini kazanma yoluna giden Facebook, Libra projesini revize ediyor.

Facebook’un Libra projesi fikri ortaya atıldığı ilk anda büyük ilgiyle karşılanmış ve birçok önemli ortaklık imzalanmıştı ancak bir süre sonra başta ABD olmak üzere İngiltere ve Almanya gibi pek çok ülkenin projeden rahatsız olduğunu bildirmesiyle sekteye uğrayan Libra projesi ortaklarından birçoğunu kaybetti ve adeta yaprak dökümü yaşadı.

Şimdi ise Libra cephesinden yeni bir atılım geldi. Libra’nın ciddi fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla farklı para birimlerine sabitleneceği belirtildi. Başta sadece geleneksel para birimleri ve devlet tahvilleriyle desteklenmesi hedeflenen Libra’nın artık yalnızca belirli stable coinlerle çalışması planlanıyor fakat başta İsviçre Merkez Bankası olmak üzere birçok merkez bankası bunun fiyat istikrarını güçsüz kılacağı görüşünü paylaşıyor.

Bununla birlikte Libra’nın dün kendilerine yeni bir ödeme sistemi için başvuruda bulunduğunu belirten İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA) bu seferki başvurunun geçen yılki proje içeriğinden büyük oranda farklı olduğunu ifade etti.

Facebook, aslında ilk başta Libra projesine dünyanın herhangi bir noktasında bulunan birinin kredi kartı ya da banka hesabı olmadan mal ve hizmet ticareti yapmasına imkan sağlama düşüncesiyle yola çıkmıştı. Henüz projenin evrildiği son hali hakkında ayrıntılı bilgi paylaşılmasa da ilerleyen günlerde Libra cephesinden önemli açıklamalar geleceği aşikar.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu