HaberlerKripto Para

FED, Para Politikası Raporunda Kripto Paralara Değindi ve Uyardı!

FED, yayınladığı para politikası raporunda kripto paralar hakkında da konuştu ve çeşitli uyarılarda bulundu.

Federal Rezerv Kurulu yılda iki kez yayınladığı para politikası raporunda, “stabilcoin ve diğer kripto paralara yönelik piyasalarda yaşanan son gerginliklerin hızla büyüyen bu sektördeki yapısal kırılganlığı vurguladığını” ifade etti.

Rapor, Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta Kongre’de vereceği ifadenin bir ön gösterimi niteliğini taşıyor. Powell’ın Fed’in enflasyonla mücadele planlarını ana hatlarıyla açıklaması bekleniyor. Powell bu hafta faiz oranlarında 28 yılın en büyük artışı olan 75 baz puanlık bir artış açıklamıştı.

“Stabilcoinler Finansal Sisteme Risk Oluşturuyor”

Senato Başkanı ve Temsilciler Meclisi Başkanı’na sunulan raporda, “stabilcoinlerin genel olarak güvenli ve yeterli likit varlıklar ile desteklenmeyen ve uygun denetleyici standartlara tabii olmayan varlıklar olarak yatırımcılara ve potansiyel olarak finansal sisteme risk oluşturduğu” ele alındı.

Bilindiği üzere TerraUSD isimli stablecoin geçtiğimiz ay oldukça ses getirecek şekilde çökmüş ve değerinin neredeyse tamamını kaybetmişti.

İlgili Haber
FED Başkanı Jerome Powell'dan Dijital Dolar ve Kripto Para Açıklaması!

“Stabilcoin Piyasası Belirli Coinlerde Konsantre Olmuş Durumda”

Rapor, Tether, USD Coin ve Binance USD’nin stabilcoinlerin toplam piyasa değerinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğuna ve geçtiğimiz yıl hızla büyüyerek Mart 2022’de 180 milyar doları aşan stabilcoin sektörünün “konsantre yapısına” işaret etti.

Rapora göre, “bu zayıflıklar, stabilcoinleri destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesine ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle daha da kötüleşebilir.”

Raporda, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Birimi Komptrolörü Ofisi’nin stabilcoinlerin yarattığı ihtiyati riskleri ele almak için tavsiyelerde bulunduğu belirtildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu