binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinFed Taper Yaparsa Bitcoin Ne Olur?

Fed Taper Yaparsa Bitcoin Ne Olur?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Merkez Bankası Fed, bu hafta Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Piyasalar faizlerde değişiklik olmayacağına kesin gözüyle bakıyor.

Ancak Fed’in para basıp piyasaya nakit verme amacıyla, her ay yaptığı 120 milyar $’lık bono alımlarının (QE) azaltılması gündemde.

Klasik piyasalar ilk etapta 15 milyar $’lık bir kesinti ya da İngilizce tabirle ‘taper’ olmasını çoktan fiyatlamış durumda.

Elbette piyasaya daha az nakit $ çıkması, $’ı başka para birimlerine, çeşitli finansal enstrumanlara ve tabi kriptoparalara karşı güçlendirecektir.

Peki bu durum kriptovarlık piyasalarında satışlara neden olur mu? Hatta bazı analistlerin iddia ettiği “Bitcoin’de çift tepe oluştu şimdi büyük düşüş sezonu gelecek” senaryosunu tetikler mi?

Öncelikle Fed 15 milyar $ gibi piyasaların beklediği düzeyde bir taper yaparsa bu miktar çok sert bir başlangıç değil.

Frene hafif bir dokunuş. Bu nedenle başta bir sarsıntı yapsa bile kısa zamanda hisse borsalarında büyük düşüş getirmesi beklenmiyor.

Citizen Bank küresel piyasalar başkanı Tony Bedikian MarketWatch’a verdiği söyleşide “Açıkçası, piyasaya bir ton likidite zaten döküldü ve mali teşviklerin henüz dağıtılmayan kısımları bile var” dedi.

Bedikian, Fed politika faiz oranlarını mevcut %0’dan %0.25’e kadar mütevazı bir şekilde artırmaya başlasa bile, hisse senetlerinin gelecek yıl boyunca risk alan yatırım stratejisine devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bazı yatırımcılar Biden yönetiminin gündeme getirdiği trilyonlarca dolarlık yeni yatırım ve harcama paketlerinin de borsada çeşitli hisse senetlerini destekleyeceğini düşünüyor.

Öte yandan taper’a olumsuz bakan analistler dahi çok büyük bir çöküş beklemiyor. Bu hafta BofA Global Research, taper vs nedeniyle ABD borsa endeksi S&P 500’ün yılı 4250 puanlarda kapatacağını tahmin etti. Bu güncel seviyelere göre %7,5 kayıp anlamına geliyor.

Ancak Fed, açıklamalar kısmında enflasyonun geçici olmadığı yönünde beyanlarda bulunursa bu faiz arttırımlarının beklenenden hızlı olacağına işaret edecektir. Piyasa bunu algılarsa sarsıntı biraz daha şiddetli olabilir.

Yine de geçmişe baktığımızda ‘taper’ların klasik borsalarda şiddetli olsa bile geçici sarsıntılar oluşturduğunu görüyoruz.

Asıl büyük çöküşler, Fed taper’ı bitirip para yakmaya başladığında geliyor. Yani daha önce piyasaya verdiği nakiti, bono geri ödemeleri olarak toplayıp yok etmeye başladığında. Fed, bu para yakma operasyonunu 2018’de yaptı. 2019’da Repo Faizleri patladı. 2020’de de Pandemi ile tetiklenen büyük borsa çöküşü ve kriz geldi.

Zincir üstü analiz ise Bitcoin’de çift tepe ve büyük düşüş senaryosunu işaret etmiyor. MVRV-Z Oranı 2017 zirvesinde gördüğü noktanın %18’ine; Puell Multiple ise sadece %16’sına ulaşabilmiş durumda. Yeni zirveden ve düşüş sezonu ihtimalinden bahsedebilmemiz için bu tip verilerin %100’lere yaklaşması gerek.

Sonuçta taper kısa bir süre klasik borsaları sarsabilir fakat büyük ihtimal bu sarsıntı geçici olacaktır. Borsada sarsıntı daha volatil olan kriptovarlıklarda da çalkantı oluşturabilir. Bitcoin vb’nde %10-20 düzeltmeler zaten genelde oluşabilen normal hareketler.

Borsalar ve teknoloji hisseleri fazla sarsılmadığında ve kısa sürede toparlandığında, Bitcoin ve altcoinler için büyük bir çöküş, çok düşük bir olasılıktır. Muhtemelen Bitcoin ve arkadaşları taper ortamında bile kendi yükseliş sezonu hareketlerine bir süre daha devam edecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail