BitcoinHaberler

FED’in Açıklamaları Bitcoin Fiyatını Da Etkiledi

FED'in özel sektör tahvillerine yatırım yapan borsa fonlarını satın alınacağını açıklamasının ardından BTC fiyatında hareketlenme yaşandı.

FED Başkanı Jerome Powell’ın her konuşması hem itibari hem de kripto para piyasalarını büyük ölçüde etkiliyor. Geçen perşembe günü ABD piyasalarında yaşanan yüzde 5’i aşan düşüş sonrası gelen tepkilerin ardından piyasaları desteklemek adına yeni bir adım daha atan FED, özel sektör tahvillerine yatırım yapan borsa fonlarını satın alınacağını açıkladı ve piyasalar yine hareketlendi. Bitcoin fiyatındaki artış da tam da bu açıklamanın akabinde yaşandı.

Söz konusu alımlara bugün başlayacak olan FED, benzer bir hamleyi 12 Mayıs’ta da yapmıştı. Hatırlanacak olursa ABD özel sektör tahvil piyasalarına bu zamana kadarki en büyük müdahalesini gerçekleştiren FED, 305 milyon dolarlık borsa fonu (ETF) almıştı. Bugün gerçekleşmesi beklenen yeni atılım ile ETF yerine doğrudan şirket tahvillerini alması beklenen FED, bu yöntemle ABD şirketlerinin içinde bulunduğu riski en aza indirmeyi planlıyor.

Söz konusu haberlerin etkisiyle 9.600 dolar seviyesini gören BTC ise kısa bir süre içerisinde yükselerek beklentileri -bir nebze de olsa- karşılamayı başardı. An itibarı ile 9.400 doların üzerinden işlem gören BTC, aslında birkaç gün öncesine düşüş yaşamasına rağmen yaklaşık 700 dolarlık bir ralli yakalayarak bir bakıma güncel piyasalarla ne kadar paralel hareket ettiğini de kanıtlamış oldu.

Her ne kadar Bitcoin fiyatında yukarı yönlü bir hareketlenme olmuş olsa da Josh Rager, söz konusu yükselişin devamı için boğalara daha fazla iş düştüğüne inanıyor. Rager, BTC’nin yükseliş perspektifini istikrarlı kılmak için 9.500 dolar seviyesini aşması ve bu seviyenin üzerinde seyretmesi gerektiğini belirtiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu