coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinFED'in Haziran Ayındaki Faiz Kararı Ne Yönde Olacak? Karar Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?...

FED’in Haziran Ayındaki Faiz Kararı Ne Yönde Olacak? Karar Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? Harvard Profesörü Değerlendirdi!

Genel beklenti FED'in Haziran ayında faiz artışına ara vermesi yönünde yoğunlaşıyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bir süredir olumlu gelen ekonomik veriler sonrasında FED’in artık faiz artışında durması beklenirken FED son iki ayda 25 baz puanlık artış yaptı.

Bu artışlardan sonra gözler FED’in Haziran ayındaki faiz kararına çevrilmişken, Haziran ayına ilişkin genel beklentinin FED’in faiz artırım çılgınlığına ara verilmesi ve faiz artışı yapmaması yönünde yoğunlaştığını görüyoruz.

Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde faiz konusunda açıklama yapan Standard Chartered CEO’su Bill Winters, FED’in faiz artışlarını geçici olarak durdurabileceğini söyledi. Ünlü CEO yatırımcıları FED’in enflasyonu düşürme konusundaki görevinin henüz bitmemiş olabileceği konusunda uyardı.

Standard Chartered CEO’su Bill Winters dışında Harvard Üniversitesinde Uygulama profesörü olan Jason Furman da FED’in faiz artışına ara vereceğini düşünüyor.

CNBC’nin Squawk Box programına konuşan Jason Furman, ABD ekonomisinin şu anda sürekli bir faiz artışını durdurmaya yetecek kadar güçlü olduğunu söyledi.

Tarihsel olarak enflasyonu düşürmenin hiç de kolay olmadığını belirten Furman, son aylarda yapılan faiz artışlarına rağmen enflasyonun neredeyse hiç ilerlemediğini söyledi.

“FED’in bir sonraki Haziran toplantısında faiz artışlarına ara vereceğini düşünüyorum.

Ancak bana FED’in önümüzdeki dört ay içinde nasıl bir hamle yapıp yapmayacağını sorarsanız, bu hamlenin bir faiz artışı olmayacağını, aksine indirim olacağını düşünüyorum derim. Bu noktada FED’in faiz oranlarında bir indirim yapmasını bekliyorum.

Enflasyon neredeyse hiç ilerleme kaydetmedi ve ABD ekonomisinde faiz artışlarını durduracak kadar çok fazla güç var.”

FED’in Faiz Kararı Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Bazı uzmanlar FED’in faiz artışlarına ara vermesinin Bitcoin (BTC) ve kripto paralar üzerinde olumlu etkisinin olacağını ve BTC için bir yükseliş getirebileceğini düşünüyor.

Buna karşılık bazı uzmanlar da FED beklentinin tersi yönünde bir faiz artışı kararı verse dahi bu kripto para piyasası için olumlu olabileceğini savunuyor. Çünkü uzmanlar daha fazla sıkılaşmanın insanların BTC gibi riskli varlıklara doğru yönelmesini sağlayabileceğini düşünüyor.

Uzun süredir belirli bir aralıkta konsalide olan Bitcoin yazım esnasında 26,795 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları