AnalizBitcoin

Glassnode Açıkladı: Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşüşü Artık Hayal Olabilir

Glassnode verilerine göre toplam Bitcoin arzının %78'i likit değil. Yani henüz piyasanın çoğunluğu para kaybetmiş değil kazanmış durumda. Bu da 2017'deki gibi bir düşüşün beklenmediğini gösteriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı 2020 yılında 3.000 dolar bandından 30.000 dolar bandının üzerine kadar çıkarak küresel piyasalara damga vurdu. Bir zamanlar “balon” veya “ponzi yapısı” olarak görülen lider kripto para birimi bu yükselişinin koronavirüs dönemine denk gelmesi ile aslında piyasalara ve eleştirmenlere net bir mesaj verdi. Değer saklama aracı olarak görülmeye başlanan BTC, 2020 yılında gelen kurumsal yatırımcılarla adından söz ettirdi ve rekor üzerine rekor kırdı.

Bitcoin Fiyatı Yükseliş Rekorlarına Devam Ediyor

Bitcoin fiyatının neredeyse 35.000 dolara kadar çıkmasının arkasındaki sebep bazılarına göre bireysel yatırımcılar olsa da veriler oldukça net. MicroStrategy, MassMutual, Square, SkyBridge Capital ve son aylarda ekosisteme dahil olan birçok dev kurum, Bitcoin’i zirveye taşıdı. BTC fiyatı oransal açıdan 2017 yılındaki rallide daha fazla yükselmiş olsa da bu yükselişi 2017 yılına kıyasla çok daha değerli kılan önemli bir durum mevcut.

Veri analiz ve araştırma şirketi Glassnode tarafından yayınlanan bilgilere göre sirkülasyondaki toplam Bitcoin arzının %78’i yani yaklaşık 14,5 milyon BTC zaten likit değil. 2017 yılındaki rallide BTC fiyatı bireysel yatırımcıların FOMO’su ile yükselirken, ilk panik satışında yine bireysel yatırımcıların FUD’a kapılması ile sert gerilemişti. Şimdiki rallide sirkülasyondaki Bitcoin arzının büyük çoğunluğunun likit olmaması ise böyle bir panik satışını engelleyebilir.

Alım Satıma Açık BTC Miktarı Çok Sınırlı

Glassnode tarafından hazırlanan verilere bakıldığında birçok değişim net olarak görülüyor. 2017 yılı boğasının devamında “highly liquid” olarak belirtilen ve hiçbir yere endekslenmeyen BTC miktarı ciddi anlamda artmış durumda.

Glassnode analizine göre sadece 4,2 milyon BTC gerçekten sirkülasyonda ve kullanımda. Geri kalan BTC’ler ise büyük şirketler veya kurumsal yatırım firmaları tarafından satılmayacak şekilde elde tutuluyor.

Her geçen gün daha fazla kurumsal yatırımcı BTC’ye akın ediyor. Sirkülasyondaki BTC arzı 18 milyonun üzerinde gözükse de bunun gerçekte sadece 4,2 milyon BTC’ye denk gelmesi, ralliyi körükleyebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu