blank
AnalizEthereum

Glassnode: “Ethereum (ETH) Değerinin Altında İşlem Görüyor” -On Chain Analiz-

Glassnode verileri üzerinden Ethereum'daki son duruma baktık.

Ethereum nisan ayında olduğu gibi, mayısın ilk haftasında da parlamaya ve rekordan rekora koşmaya devam ediyor. 3485$ ile yeni bir ATH’ye sahip olan ETH’de yükselişi tetikleyen unsurlardan bahsetmiştik.

Kurumsal yatırımcı talebi, ağa gelen güncelleştirmeler ve ETH’nin BTC paritesindeki değerinin düşük oluşu ve ardından bu paritede önemli bir direnci kırması tüm bu yükselişleri tetikleyen ana unsurlar arasında yer alıyor.

Glassnode analistlerinden Checkmatey rumuzlu analist 18.hafta itibariyle Ethereum zincir içi verilerindeki son durumu kaleme alan bir analiz paylaştı. Analistin paylaşımlarında önemli olan hususlar şu şekilde:

“Ethereum’daki HODL Dalgaları Erken Boğa Piyasası Sinyali Veriyor”

Analist elde tutulan ETH’lerin yaşlarının değerlendirildiği ve “HODL Waves” indikatörü üzerinden erken boğa piyasası birikiminin olduğuna ilişkin bir çıkarımda bulunuyor. Yani buna göre henüz boğa piyasasının başında olabiliriz.

“Bitcoin’e benzer bir eğilim var. ETH’lerin 2020’nin sonlarından bu yana 1 haftadan 6 ayın üzerine çıktığı görülüyor (mavi oklar). Ayrıca, 1 aydan 6 aya kadar olan kripto paraların oranının giderek kalınlaştığı görülebilir. Bu birikim ve HODLing stratejisi erken boğa piyasasında tercih edilen bir yöntemdir.”

Yani analist son zamanlarda HODL edilen yani satılmamak üzere elde tutulan ETH miktarının ciddi şekilde arttığını ifade ediyor.

Kaynak: Glassnode

“Borsalardan Ethereum Çıkışı Devam Ediyor”

Ethereum’un borsalardaki arzı giderek azalıyor. Geçtiğimiz hafta borsalardan 200.000 ETH çıkış yaptı. Kasım ayından itibaren bu büyüklükte bir girişin sadece 2 defa yaşanmasına rağmen pek çok kez bundan daha büyük çıkışların yapıldığı görülüyor. Bu da borsalarda azalan arz ile birlikte fiyatın yükselişini tetikliyor.

Kaynak: Glassnode

“Ethereum’lar Ağda Kullanılıyor”

Ethereumlar sadece borsalardan çekilmekle kalmıyor aynı zamanda ETH ekosisteminde kullanılmaya devam ediyor. Bu durum, ağ aktivitesinin çok canlı olduğunun bir göstergesi ve Ethereum için iyi bir sinyal. Aşağıdaki grafikte borsalarda tutulan ETH miktarı ile akıllı sözleşmelerde tutulan ETH miktarının karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Kaynak: Glassnode – Mavi: Akıllı sözleşmelerde kullanılan ETH miktarı – Kırmızı: Borsalarda tutulan ETH miktarı 

“Ethereum Hala Değerinin Atında İşlem Görüyor”

Analist son olarak Ethereum NTV oranını değerlendiriyor.

NVT’nin yükseliş trendinde olması, işlem akışlarının piyasa değerine göre küçüldüğünü ve ağın aşırı değerli bir konumda olabileceğini gösterirken, NVT’nin düşüş trendinde olması ağın değerinin altında olduğunu gösteriyor. NVT’nin yatay hareketleri ise ağın işlem hacimlerinin ve piyasa değerinin eşit şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

Analist mevcut duruma bakıldığında Ethereum ağında “bullish” (yükseliş yönlü) bir görüntü olduğunu aktarıyor.

Kaynak: Glassnode

Bu veriler boğa piyasasının neresinde olduğumuzu anlamamıza yardımcı olsa da kısa süreli fiyat hareketleri için fikir oluşturmaz. Bu nedenle bu verilere göre yatırım kararı almayınız.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu