BitcoinHaberler

Goldman Sachs Toplantısında Bitcoin (BTC) Hakkında Neler Konuşuldu?

Goldman Sachs, Bitcoin vb. kripto paraları bir varlık sınıfı olarak kabul görmediğini belirtti.

Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal yönetim, finansal danışmanlık vb. finansal servisler sunan çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs bir süre önce yatırımcılara yönelik “Bitcoin, altın ve enflasyon” konulu özel bir toplantı yapacağını bildirmişti.

Bugün TSİ 17.30’da gerçekleşen “ABD Ekonomisinin Genel Görünümü & Mevcut Politikaların Enflasyon, Altın ve Bitcoin Üstündeki Etkileri” başlıklı toplantı haberi ilk çıktığından beri merak konusu olmuştu. Birçok kripto para kullanıcısı söz konusu toplantının boğa habercisi olacağı yorumunu bile yapmıştı. Hatta Omar Bham söz konusu toplantıyı “Bu, bu zamana kadar gördüğüm en büyük yükseliş (boğa işi) olacak gibi.” sözleriyle değerlendirmişti ancak ne yazık ki söz konusu toplantı kripto para camiası için beklenen şekilde sonuçlanmadı.

Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’ın toplantıyla ilgili yaptığı açıklamalar Goldman Sachs’ın kripto paralara hiç de sıcak bakmadığı iddiasını gündeme bomba gibi düşürdü. Silbert’ın belirttiğine göre Bitcoin gibi kripto paralar Goldman Sachs tarafından bir varlık sınıfı olarak kabul görmüyor.

Pandemi kaynaklı kriz bağlamında altın ve Bitcoin‘in ABD ekonomisindeki rolünü masaya yatıran üst düzey yöneticilere göre uygun bir yatırım aracı olmayan Bitcoin tarzı kripto paralar global ekonomik büyümeden herhangi bir kazanç sağlamamanın yanı sıra stabil olmadıkları için de herhangi bir hisse senedi ya da tahville yatırım yapmaya da uygun değiller.

Ayrıca kripto paraların enflasyondan korunduklarına ve güvenli bir liman olduklarına dair de bir kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte tahviller gibi nakit akışı oluşturmuyorlar ve Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para birimine kara para aklama olaylarında sıkça başvuruluyor.

Barry Silbert’ın toplantıda tanık olduğu slaytlardan hareketle değerlendirdiği toplantı notları Twitter’da büyük yankı uyandırdı. Birçokları bir boğa habercisi olarak gördükleri toplantının yarattığı hüsranı paylaştı. Ünlü Bitcoin milyarderi Tyler Winklevoss ise konuyla ilgili ilginç bir tweet paylaştı:

Goldman Sachs: Bitcoin’i müşterilerin yatırım portföyleri için stratejik ya da taktiksel olarak önermiyoruz.

Google Çeviri: Müşterilerimizin Bitcoin satın alarak artık bize ihtiyaç duymadıklarını anlamalarını istemiyoruz.

Goldman Sachs Bitcoin’i “Değer bulması öncelikle bir başkasının daha yüksek bir bedel ödemesine bağlı olan bir menkul değerin müşterilerimiz açısından uygun bir yatırım aracı olmadığını düşünüyoruz.” şeklindeki açıklaması dünya devi yatırım bankasının Bitcoin’i görmezden geldiğini gösteriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu