BitcoinHaberler

Grayscale’den SEC’e Bitcoin ETF Mektubu! “Ret Kararınız Keyfi ve Adaletsiz!”

Grayscale, Bitcoin ETF başvurusunda kararlı.

Dünyanın en büyük kripto para yatırım şirketi Grayscale, SEC’in Bitcoin ETF’lerini reddedetme kararını sorguladığı bir mektup gönderdi.

Grayscale, gönderdiği mektupta SEC’in spot bir Bitcoin ETF’sini onaylamamasının federal yasaları ihlal ettiği savundu.

Grayscale, SEC’in spot Bitcoin ETF’si yerine vadeli işlem temelli ETF’leri onaylama kararının “keyfi ve kaprisli” olduğunu bu bağlamda da ABD İdari Usul Yasası’nın ihlal edildiğini ifade etti.

SEC 12 Kasım’da VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’na uymadığı gerekçesiyle reddetmişti.

Grayscale SEC’in red gerekçelerine katılmadığını belirterek mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“SEC’in bir spot Bitcoin ETP’nin hisselerini listeleme ve takas etme başvurusunu ilk kez değerlendirdiği ve reddettiği 2017 yılından bu yana önemli düzenleyici ve rekabetçi gelişmeleri yeterince dikkate almadığına inanıyoruz.

Aslında spot veya vadeli işlem ETF’sinin her ikisi de aynı ve ikisi de aynı Bitcoin fiyatlandırmasına dayanıyor.

SEC her iki ETF’yi de reddetse mantıklı ancak birini kabul edip diğerini reddetmesi tutarsızlıktır.”

Grayscale spot veya vadeli işlem Bitcoin ETF’sinin her ikisinde de yatırımcı risklerinin “ayırt edilemez” olduğunu bu bağlamda “adaletsiz” muamelenin ABD yatırımcılarını korumaktan ziyade zarar verme olasılığının daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Grayscale’nin Bitcoin ETF Başvurusu!

Grayscale, Bitcoin Trust’ı (GBTC) Bitcoin ETF’sine dönüştürmek için SEC’e ilk başvurusunu 2017 yılında yapmıştı.

Ancak SEC’in Bitcoin pazarındaki dolandırıcılık ve manipülasyonla ilgili endişelerine dikkat çekerek hem vadeli işlemlere dayalı hem de spot Bitcoin ETF’nin onaylanma olasılığının düşük olduğunu belirmesinden sonra Grayscale başvurularını geri çekmişti.

Grayscale SEC’in vadeli işlem Bitcoin ETF’lerine onay vermesinden sonra GBTC’yi Bitcoin ETF’sine dönüştürmek için Ekim ayında yine bir başvuruda bulundu.

Devam eden süreçte 24 Aralık karar günü olabilir. Ancak SEC kabul ya da ret yönünde bir karar vermek yerine süreci uzatmayı da seçebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu