Kripto HaberleriHaberlerHakim ve savcıların ''Bitcoin'' hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor

Hakim ve savcıların ”Bitcoin” hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor

Takip et

Kripto paralar yatırımcılar için güvenilir, risk teşkil etmeyen yatırımlar olarak görülebilir. Dolandırıcılar, uyuşturucu kartelleri ve adam kaçırma suçlarında ise tam tersine güvensiz ve risk yaratan ödeme araçları olarak kullanılabiliyor. ABD, Kanada ve Güney Kore gibi ülkelerde henüz daha eşi benzerine rastlanmasa dahi ekonomisi kötü olan ve vasıfsız insan sayısının fazla olduğu gelişmemiş ve bazı gelişmeye devam eden ülkelerde kripto paralar bu işlerde sıkça kullanılmaya başladı bile.

Durum bu şekilde olunca AB ve ABD’nin kripto paralar konusunda aldığı ve alacak olduğu onlarca farklı adımdan bir tanesi de kripto paralar konusunda mahkemelerin istihbarat kurumları ile ortak çalışabilecek olduklarını belirten yasaları, mevcut yasaların daha katı öneriler sunuyor olması dolayısı ile yargıçların kripto paralar konusunda olası suçlarda en ağır cezaları vermesinin önünü açtı.

Türk hakim ve savcılar bilgilendirilmeli

Türkiye’de ise henüz güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmiş olan büyük bir kripto para dolandırıcılığı davası olmamasına ve şimdilik ortamın sakin olmasına rağmen, bu alanda görev yapan başta Ticaret Mahkemesi hakimlerinin kripto paralar ile ilgili bilgi sahibi olmasının gelecekte kripto paralar hakkında kendilerine gelecek davalarda daha doğru kararlar almalarında etkili olacağı çok küçük bir azınlık tarafından düşünülüyor.

Hakim ve savcıların istedikleri zaman bu tür bilgilere erişmeleri mümkün ve hiç bilgi sahibi olmasalar dahi gerekli araştırmalar ve bilirkişi raporları hazırlatılarak sorularına yanıt alabilecek oldukları bilinse de daha bilinçli kararlar verebilmek için yargıçların bu kategoride ilgileniyorlar ise bilgi sahibi olmalarında büyük önem var.

Asya ülkeleri şimdiden başladı

Asya ülkelerinde Japonya ve Çin başta olmak üzere Güney Kore’nin de yargıçlara bu konuda karar verirken gereken tüm bilgilere sahip olmaları yönünde uyarılar göndermeye devam ettiği, hükümetin ise bu tür davaları yakından izleyerek ilgili dava hakimini bilgilendiriyor olabilecek olduğuna dair bilgiler paylaşılıyor. Güney Kore ve Japonya’da onlarca farklı kripto para davasının olmasının arkasında ise bölgesel olarak kripto paraların doğuş yeri olarak gösterilmesinden kaynaklanıyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları