Kripto HaberleriBitcoinHangisi daha çok enerji harcıyor: Altın madenciliği vs Bitcoin madenciliği

Hangisi daha çok enerji harcıyor: Altın madenciliği vs Bitcoin madenciliği

Takip et

Her ne kadar birbirleri arasında fiziksel bi bağlantı olmasa da “madencilik” terimi geçtiğini için, Bitcoin madenciliği ve Altın madenciliği sık sık karşılaştırılıyor. Hatta öyle ki Bitcoin madenciliği hakkında bir fikri olmayanlar bu işlemin altın madenciliği ile benzer olduğunu bile düşünüyor.

Bilgisayarların işlem gücünü kullanarak yapılan Bitcoin veya kripto para madenciliği, dünyanın her köşesinden herkesin yapabileceği bir eylem olduğu için küresel ısınmayı olumsuz etkilediğini ve dünyada çok fazla elektrik tüketimine neden olduğu iddiaları ile birçok ülkede kurum ve devletler tarafından yasaklara maruz kalıyor.

Durum böyle olunca LongHash adında bir şirket altın madenciliği ve kripto para madenciliği arasındaki enerji ihtiyaçlarını karşılaştıran bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre her yıl dünyada atın madenciliği için 87.3 milyar dolar para harcanırken, Bitcoin madenciliği için 4.3 milyar dolar harcanıyor.

Bu durumda altın madenciliğinin kripto para madenciliğinden 20 kat daha fazla enerji ve maliyet kullandığı ortaya çıkmış oldu.

Araştırmada her ne kadar ortalama değerler bulunsa da bu değerlerin gerçeğe çok yakın olduğu ifade edildi.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları