coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiHerkes Mart Ayında Faiz İndirimi Beklerken Morgan Stanley Ekonomistleri Sürpriz Tahminini Açıkladı

Herkes Mart Ayında Faiz İndirimi Beklerken Morgan Stanley Ekonomistleri Sürpriz Tahminini Açıkladı

Piyasalar 2024 yılında Mart ayında bir faiz indirimi beklerken Morgan Stanley ekonomist ekibinden farklı bir açıklama geldi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Morgan Stanley’nin Ellen Zentner liderliğindeki ekonomist ekibi, Mart 2024’te FED’in faiz indirimine ilişkin mevcut piyasa beklentilerine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Piyasa şu anda Mart ayından itibaren faiz indirimi olasılığını %70 olarak fiyatlıyor. Ancak Morgan Stanley’in tahminleri bununla çelişiyor ve Haziran ayında daha geç bir başlangıç öngörüyor.

Zentner, FED’in faiz indirimlerine başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine döndüğüne dair açık ve ikna edici kanıtlara ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Ekip, kalıcı hizmet enflasyonunun önümüzdeki iki ay içinde daha yüksek enflasyon baskılarına yol açacağını öngörüyor. Bu durum, piyasa beklentilerinin aksine faiz indirimlerini potansiyel olarak geciktirebilir.

Zentner, “Enflasyon tahminlerimiz önümüzdeki iki ay içinde enflasyonun yükseleceğine işaret ediyor, dolayısıyla Mart ayında faiz indirimine gidileceği yönündeki piyasa beklentilerinin abartıldığını düşünüyoruz” dedi.

İlgili Haber  SEC Başkanı Gary Gensler ile Güney Koreli Yetkililer Bir Araya Gelecek: Kripto Paraları Konuşacaklar

Morgan Stanley ayrıca tarım dışı istihdam verisiyle ilgili kafa karıştırıcı bir durum olduğunu kabul ederek, zayıf tek bir verinin faiz indirimi için yeterli olmayabileceğini belirtiyor. Analistlere göre Mart ayında faiz indirimine gidilebilmesi için Şubat ayında tarım dışı istihdamın 50 binin altında kalması ve çekirdek TÜFE’nin aylık bazda %0.2’nin altında gerçekleşmesi gerekiyor.

Zentner, “Riskler bizim tahminimizden daha erken bir kesinti yönünde” dedi ve ekledi:

“Daha zayıf enflasyon ve istihdam verileri Mayıs ayında bir kesinti olasılığını artıracak ve FOMC Mart Ekonomi Tahminleri Özeti’nde potansiyel olarak işaretler ortaya çıkacak.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail