HaberlerKripto Para

Hindistan, Dijital Rupi Çalışmalarına Hız Kazandırdı

Kripto paralar konusundaki olumsuz tutumundan giderek vazgeçen Hindistan, CBDC konusuna artık çok daha ciddi bakıyor.

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda istikrarlı adımlarla ilerleyen Hindistan, CBDC konusundaki planını adım adım ilerletiyor. Yeni Delhi’de düzenlenen ve Vidhi Hukuk Politikası Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı bir web seminerinde konuşan Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shri T Rabi Sankar değişen dünya düzeninde CBDC’lerin dünyanın önde gelen bankalarının hemen hepsinde olacağını, bunun doğru şekilde ilerleyebilmesi için dikkatli bir kalibrasyon ve uygulamada incelikli bir yaklaşım gerektiğini ifade etti.

Sankar, “CBDC’ler için zamanın belki de yakın olduğunu” ve RBI’nin ülkenin döviz kurallarında gerekli yasal değişikliklere zaman tanımak için dijital bir rupinin “aşamalı bir tanıtımını” tarttığını ifade etti.

Sankar ayırca bu atılımın hükümet açısından döviz maliyetlerini düşüreceğini ve vatandaşları kripto para birimlerinin volatilitesinden koruyacağını da belirtti.

Hindistan hükümeti her ne kadar ilk başlarda kripto para birimlerini yasaklama niyetini açıkça belirtmiş olsa da son aylarda ülkenin kripto paralar konusunda hoşgörülü bir yaklaşım sergilediği aşikar.

Hindistan Merkez Bankası dijital rupi konusunda aşamalı bir hazırlık planı içerisindeyken Nijerya Merkez Bankası da ekim ayında dijital bir naira pilotu başlatmayı hedefliyor. Başta Çin olmak üzere ABD’nin de başı çektiği CBDC konusu şu an neredeyse tüm ülkelerin ekonomi paketleri kapsamında ele alınıyor. Nitekim dünyadaki merkez bankalarının en az %80’i CBDC’ler için araştırmalara başladı bile ve %40’ı da pilot programları test etme aşamasında. Bu da bir süre sonra tüm dünya devletlerinin CBDC konusunda somut adımlar atacağının önemli bir kanıtı sayılabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu