Kripto HaberleriHaberlerHindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu, Ünlülerin Kripto Varlıkları Desteklemesinden Rahatsız!

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu, Ünlülerin Kripto Varlıkları Desteklemesinden Rahatsız!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) son yaptığı açıklamada ünlülerin kripto ürünlerini desteklemekten kaçınmaları gerektiğini belirtti.

Hükumete yakın kaynakların belirttiğine göre SEBI, kripto önerilerini Parlamento Finans Daimi Komitesi‘ne sunmuş durumda. Bu, SEBI’nin kripto reklamlarını ele almasını ve sektörde henüz belirli bir kılavuz olmamasına rağmen açıklama mevzuatının olası ihlallerini içeriyor.

Öte yandan Tüketici İşleri Bakanlığının yakında güncellenmiş kripto reklam yönergelerini yayınlaması bekleniyor.

Hükumete Sunulan Öneri Paketinde Ne Söyleniyor?

Hükumete sunulan öneri paketinden şu ifadelerin geçtiği bildiriliyor:

Bu (sanal dijital varlıklar) riskli bir kategori olduğundan bu tür reklamlarda görünen ünlüler veya önde gelen kişilikler, tüketicileri yanıltmamak için reklamda yapılan ifadeler ve iddialar hakkında gerekli özeni gösterdiklerinden emin olmak için dikkat göstermelidir.

Hükumetin Tavrı Ne?

Hindistan hükumeti şubat ayında sanal varlık sektörünü tanıdı. Ancak bu söz konusu varlıkları yalnızca ülkedeki vergilendirme çerçevesine sokmak için atılan bir adımdı.

Öte yandan 1 Nisan’dan itibaren Hindistan Reklam Standartları Konseyi (ASCI), sanal dijital varlıkların (VDA) tanıtımı ile ilgili 12 kılavuz dizisi uyguladı. Öz düzenleyici endüstri organı, kripto reklamlarında ürünlerin “düzenlenmemiş ve oldukça riskli olabileceği” konusunda uyarıda bulunan feragatnameler yayınlamayı zorunlu kıldı.

Bunların yanı sıra SEBI’nin feragatnamenin yeniden ifade edilmesini önerdiği de belirtiliyor. Buna göre

Kripto ürünlerinin düzenlenmemiş olduğu göz önüne alındığında ünlüler, sporcular vb. kişiler dahil olmak üzere önde gelen halk figürleri veya sesleri kripto ürünlerinin onaylanması/reklamı için kullanılmayacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları