BitcoinHaberler

Hükumet İnternet’i Kesti, Etiyopya’daki Bitcoin Kullanımı Durdu!

Ülkedeki protestolarla mücadele etmeye çalışan hükumet çareyi İnternet'i kesmekte buldu.

Dünyanın fakir ülkeleri arasında yer alan Etiyopya, şu sıralar ülkede yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar yüzünden zor anlar yaşıyor.

Bilindiği gibi ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Oromolular 2015-18 yılları arasında ırkçılık ve hak ihlalleriyle alakalı ülke çapında protestolar gerçekleştirmişti. Olayların zirveye taşındığı 2018 yılındaki eylemlere katılan Oromolu ünlü şarkıcı Hachalu Hundessa’nın geçtiğimiz gün ülkenin başkenti Addis Ababa’da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi ülkedeki tansiyonu yeniden yükseltti.

Eylemlerin giderek artması sonucu alarma geçen hükumet ülke genelinde İnternet’i kapatma kararı aldı. Söz konusu karar ülkedeki Bitcoin kullanımını da kesintiye uğratmış oldu.

Ülke genelindeki uygulama hem sabit ağları hem de hücresel veri aktarımını durma noktasına getirdi. Bu yılın başında elde edilen verilere göre ülkede 21.14 milyon -ülke nüfusunun yüzde 20’si- aktif İnternet kullanıcısı bulunuyor.

Özellikle Etiyopya gibi ülkelerde alınan bu tarz kararlar Bitcoin başta olmak üzere bütün dijital ödeme varlıklarını son derece olumsuz etkiliyor. İşte tam da bu noktada Blockchain teknoloji şirketi Blockstream’in üzerinde çalıştığı sistem büyük önem arz ediyor. Şirket bir süre önce uydu vasıtasıyla BTC transferlerini mümkün kılacak yeni bir sistem üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Eğer bu gerçekleşecek olursa Etiyopya gibi ülkelerde alınan bu tarz kararların Bitcoin kullanımını engellemesi mevzu bahis olmayacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu