HaberlerKripto Para

İçerisinde SEC’in de Yer Aldığı IOSCO’dan Kripto Para Uyarısı Geldi!

Kripto para birimlerindeki artan dolandırıcılık, kurumların bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Özellikle Covid 19 pandemisi ile birlikte kripto para birimlerinin artan popülaritesi beraberinde kripto para dolandırıcılığı da arttı.

Sosyal medya aracılığıyla artan kripto para dolandırıcılığına dikkat çeken Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), bu konuda daha sert düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bugün yayınlanan raporda IOSCO’nun yönetim kuruluna başkanlık eden Hong Kong düzenleyicisi Ashley Alder, “Yenilikçi teknolojiler ve sosyal medya, perakende yatırımın önemli yönlerini dönüştürüyor.” dedi.

IOSCO raporunda riskli ve düzenlenmemiş faaliyetler arasında ilk sırada kripto para varlıklara yer verildiğine dikkat çekti. Bu konuda şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto para varlık alım satım platformlarında alım satımlar genellikle dolandırıcılık, manipülasyon, içeriden öğrenenlerin ticareti gibi dolandırıcılık yöntemlerine ev sahipliği yapıyor.

Bu bağlamda yüksek oynaklığa sahip kripto varlıklar, çoğu perakende tüketici için uygun olmayabilir.”

Sosyal medyanın perakende yatırımcıların karar verme sürecini olumsuz etkilediğini belirten IOSCO üyeleri, kripto para dolandırıcılıklarıyla mücadelenin uluslararası koordinasyon gerektirdiğini ifade etti.

Sosyal medyanın, menkul kıymet ticareti ve/veya kripto para ticareti ile ilgili ek düzenleyici yükümlülüklere tabi olması gerektiğini belirten IOSCO, insanları aktif olarak kripto para ticareti yapmaya teşvik etmek için aldatıcı reklamlar kullanan platformların tamamen yasaklanabileceğini düşünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu