Kripto HaberleriBitcoinİngiltere Merkez Bankası Komitesi Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

İngiltere Merkez Bankası Komitesi Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Takip et

İngiltere Merkez Bankası’nın Mali Politika Komitesi, potansiyel risklere karşı önlem almak için kripto para piyasasında “güçlendirilmiş düzenleme” çağrısında bulundu.

“Gelecekte Finans Sistemi İçin Tehdit Oluşturabilirler”

Salı günü yayınlanan toplantı özet notlarına göre, son zamanlarda piyasada yaşanan çalkantılara dikkat çeken komite, kripto varlıkların henüz daha genel finansal sistemi için bir tehdit oluşturmadığını, ancak gelecekte ana akım finansa daha entegre hale gelebileceklerini söyledi.

Komite, merkez bankasının finansal istikrarı korumadaki rolüne ağırlık veriyor.

Mayıs ayında Terra’nın stablecoin’inin çökmesi ve geçen ay Bitcoin düşüşü ile beraber Celsius Network ve Babel Finance dahil olmak üzere kripto para lending şirketlerinin para çekme işlemlerini dondurması, düzenleyicilerin dikkatini dijital varlık endüstrisine odaklamasına neden oldu.

Kripto Para Dünyasındaki Son Gerileme ve Terra Çöküşü, İngiltere Merkez Bankası’nı Harekete Geçirdi

Banka, üç aylık Finansal İstikrar Raporu’nda “Bu durum, kripto para piyasaları ve bunların faaliyetlerindeki gelişmeleri ele almak için gelişmiş düzenleyici ve kanun uygulayıcı mekanizmalara duyulan ihtiyacın önemini vurgulamıştır” dedi.

İngiltere Maliye Bakanlığı daha önce pek çok kez İngiltere Merkez Bankası’nın sistemik stablecoinleri kendi yönetim kapsamına almayı planladığını söylemişti.

Bu durumda ülkenin merkez bankası genel finansal sistem ile bağlantılı olan stablecoinleri denetleyecek.

Yayınlanan rapora göre, ticari bir banka tarafından rezervleri desteklenen sistemik bir stablecoin “istenmeyen finansal stabilite risklerini” beraberinde getirebilir.

İlgili Haber
İngiltere Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

İngiltere’nin finans sektörü düzenleyicisi Financial Conduct Authority, sektör için yeni kurallar oluştururken Terra ekosisteminin çöküşünü göz önünde bulunduracağını söyledi.

Nisan ayında Birleşik Krallık Hazinesi bir kripto para yönetimi kurmayı ve stablecoinleri mevcut ödeme düzenlemeleri kapsamına almayı planladığını açıklamıştı.

Birleşik Krallık, kripto varlıkların neden olabileceği finansal istikrar risklerine karşı koruma politikaları çağrısı yapan tek ülke değil.

Avrupa Birliği’nde finansal sistemin istikrarını sağlamaktan sorumlu olan Avrupa Sistemik Risk Kurulu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, finansal sistem üzerinde etkisi olabilecek kripto varlıklara karşı önlem almak için dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle birlikte standartlar belirlemek istediğini ifade etmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları