Kripto HaberleriHaberlerİran Yerli Kripto Para Çıkaracak

İran Yerli Kripto Para Çıkaracak

Takip et

ABD’nin yaptırımlarına ve ambargolarına maruz kalan ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşayan İran, bu yaptırımlardan kurtulmak için tıpki Venezuela gibi yerli kripto para çıkarmak istiyor.

Yapılan haberlere göre yerli kripto para çıkarma fikrinin hükümetin planları arasında olduğu belirtilirken, çalışmalara başlanmış durumda olduğu bilgisi verildi.

Çalışmayı yürüten ülkedeki Fen ve Teknoloji İşleri Kurumu Başkan Yardımcısı Alireza Daliri, sürecin İran Merkez Bankası ile beraber yürütüldüğünü söyledi ve şu şekilde açıklama yaptı:

Ülke içinde kullanılacak olan bir kripto para çalışması yapıyoruz. Bu konudaki hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.

Ayrıca iddialara göre, üretilecek olan bu kripto para, İran’in resmi para birimi olan Riyal ile işlem görecek ve birbirlerini destekleyecek. ABD’nin ambargosuna gelecek ay maruz kalacak olan İran, bu yöntem ile bu baskılardan kurtulmayı amaçlıyor.

Daliri, Blockchain teknolojisinin ülkedeki sistemlere entegre edilebilmesi için merkez bankası ile beraber hareket ettiklerini ve önümüzdeki üç ay içerisinde sonuçların alınacağını kaydetti.

İran ile ABD arasında 2015 yılında nükleer silah krizi ile başlayan bir gerginlik mevcut. Kripto para çıkarıldıktan sonra Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, Venezule’nın yerli kripto parası Petro‘ya ABD’de uyguladığı yasağın bir benzeri İran’ın kripto parasına da gelebilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları