fbpx
Haberler

İspanya Merkez Bankası’ndan Uyarı!

İspanya Merkez Bankası, kripto para uyarısında bulunarak ülke vatandaşlarını ve AB vatandaşlarını uyardı.

İspanya Merkez Bankasından yapılan basın açıklamasında, kripto paraların Avrupa’da yasal olmadığı uyarısı yapıldı ve İspanya’da da kripto paraların yasal olmadığı açıklamasında bulunuldu. İspanya’da bir süredir kripto paralara olan ilgi sürekli olarak artış eğiliminde ve bu artış nedeniyle İspanya Merkez Bankası yöneticisi yeni açıklama yapmak zorunda kaldı. İspanya Merkez Bankası yöneticisi, kripto paraların Avrupa Birliği ve İspanya’da yasal olmadığı, yasalar ile düzenlenmediği ve bir ödeme aracı olmadığını açıklayarak herkesin bu konuda dikkatli olmasını önerdi.

Kripto paraların gelecekte para birimi veya ödeme aracı olmayacağını, bugün para birimi veya ödeme aracı olmadıklarını açıklayan İspanya Merkez Bankası yöneticisine göre kripto paraları alanlar büyük bir risk alıyor ve yasal olarak düzenlenmediğinden dolayı kripto paralara sahip olanlar çok dikkatli olmalı.

Merkez bankaları hazır değil

Merkez bankaları, henüz kripto paraları düzenlemeye hazır değiller. ABD tarafından düzenleme yapılmadığı sürece de hazır olamayacaklar. Dünyanın tüm ülkelerinin incelediği ABD yasaları birçok ülke tarafından ülkeye özel değiştiriliyor ve sonra ”kendi yasamız” diye sunulduğu için kripto paraları düzenlerse ABD düzenleyebilir ve sonra diğer ülkeler ”biz kendi düzenlemizi yaptık” diyebilir.

Aksi durumda kripto para düzenlemelerini beklemek pek yakında olabilecek bir şey değil. Bitcoin fiyatının yakın zamanda yükselmesi ile aynı zamana denk gelen İspanya Merkez Bankası yöneticisinin açıklaması doğru olsa da yatırımcıların piyasadan çıkmasını gerektiren bir açıklama değil. Yatırımcılar, kripto para sahibi olmaya devam edebilir, sadece risklerin farkında olmaları konusunda yapılan bu açıklamalar herhangi bir yasak veya baskı uygulanacak olmasını gerektirmiyor.

Vatandaşların korunması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından da gelecekte buna benzer açıklamalar yapılmasını normal karşılamalı ve devlet kurumlarının açıklamalarını takip etmek gerek.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı