BitcoinHaberler

İşte Bitcoin Madenciliğinin Yüzde 50’sinden Fazlasının Yapıldığı Yer!

Bitcoin madenciliği Türkiye'de dahil olmak üzere dünyanın her bölgesinde yapılıyor. Peki en çok yapılan yer neresi?

Bitcoin denilince şüphesiz akla ilk gelen ülkelerden birisi Çin. Her ne kadar hükümet geçmiş dönemlerde madencilik faaliyetlerini yasaklamış olsa da şu anda dünyadaki madencilik faaliyetlerinin 3’de 2’sinin Çin’de olduğu biliniyor.

CoinShares tarafından yayınlanan bilgilere göre Çin’deki madencilerin sayısı özellikle son dönemde ciddi şekilde artış kazanarak yüzde 66’ya yükselmiş durumda. Dünyadaki tüm Bitcoin ağı hesaplama gücüne (hash rate) bakıldığı zaman Çin yüzde 66 gibi dev bir oranla birincilikteki yerini iyice sağlamlaştırmışa benziyor.

Daha Çarpıcı Detay

Yapılan araştırmaya göre Çin’deki madencilik faaliyetleri en fazla Sichuan eyaletinde görülüyor. Öyle ki tüm Çin devletindeki yüzde 66’lık oranın yüzde 54’ünü tek başına Sichuan eyaleti karşılıyor. Tüm Bitcoin hash rate gücünün yüzde 50’sinden fazlasını elinde tutan Çin’in Sichuan eyaleti akıllara Çin’de bu kadar yasak ve yaptırım olmasına rağmen nasıl bu kadar madencilik faaliyetleri devam ediyor sorusunu getiriyor.

Öte yandan CoinShares şirketi, yapılan bu madencilik faaliyetlerinin yüzde 74’ünde yenilenebilir enerji kullandığını ifade etti.

Bununla ilgili haberimizi daha önce kaleme almıştık:

İlgili Haber
Bitcoin'in Karbon Ayak İzi Düşünüldüğü Kadar Yüksek Değil
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu