AnalizBitcoin

İşte “Bitcoin’de (BTC) Korkulacak Bir Şey Var Mı?” Sorununun En Net Cevabı!

Son zamanlarda çalkantılı olan Bitcoin fiyatının önündeki günlerde nasıl şekillenebileceği ile ilgili genel bir değerlendirme...

3 senedir hasret kaldığı 20.000 dolarlık rekorunu geçmesiyle adeta zincirlerini kıran Bitcoin, 42.000 dolar seviyelerine kadar dinlenmeden koştu. Son birkaç gündür bu koşusuna ara veren ve geri çekilmeler yaşayan BTC fiyatı, bir günde 8.000 dolardan fazla değer kaybederek yatırımcısını bir hayli korkuttu.

İlgili Haber
Bitcoin'de (BTC) Son 10 Ayın En Büyük Düşüşü! Fiyat 8.0000 Dolar Geriledi

Bu sert düşüşten sonra “Bitcoin rallisi bitti mi?” şeklindeki birçok soru kafaları kurcalarken BTC’nin büyük resimde yükseliş trendini henüz bozmadığını söylemek mümkün. Özellikle bu bağlamda 30.000 dolar desteği önemli olurken bu seviyenin altına düşülmemesi, gelecek günlerdeki fiyat hareketleri için oldukça olumlu görülüyor.

Her ne kadar BTC son zamanlarda çok hızlı yükseldiği için bu “düzeltme” hareketleri çok normal olsa da özellikle piyasaya yeni giren ve sert düşüşlere ilk defa şahit olan yeni yatırımcılar, panik üste panik yaparak sürekli para kaybediyor.

Şimdi hep beraber kurumsal yatırımcıların desteğini almasıyla roketini ateşleyen Bitcoin için ilerleyen günlerde fiyatı belirleyecek olan bazı önemli dinamiklere bakalım…

Bitcoin’de Arz Krizi Hat Safhada!

Fiyatlar ardı ardına yükselmeye devam ederken aynı oranda düşüş eğilimini sürdüren borsalardaki BTC miktarı, gün geçtikçe düşmeye devam ediyor. Zaten sınırlı arzı olması sebebiyle özellikle kurumsal yatırımcıların “göz bebeği” olan Bitcoin, bu sebeple daha iştah kabartıcı hale geliyor.

Kırmızı =Borsalarda Bitcoin Miktarları – Siyah = Bitcoin Fiyatı

Borsalardaki BTC miktarının azalıyor olması, alım satım yapmak için hazır bekletilen yani dolaşımda olan Bitcoin miktarının az olduğu anlamına geliyor. Özet olarak; yatırımcıların çoğu, BTC’lerini uzun süreli olarak elinde tutmak için soğuk cüzdanlarına aktarmış durumda.

Kurumsalların İlgisi Hala Çok Yüksek!

2020’nin Mayıs ayında gerçekleşen Bitcoin halving olayından sonra günlük olarak BTC üretim miktarı 900 adet oldu. Her gün 900 adet olan BTC üretiminden daha fazla alım yapan Grayscale şirketi, her gün yeni üretilen arz miktarından daha fazla Bitcoin alarak adeta piyasayı silip süpürüyor.

Kırmızı: Günlük BTC Üretimi – Mavi: Grayscale’nin BTC Alımları

Yatırımlarını her geçen gün arttıran ve BTC fonuna yeni yatırımları kabul etmeye devam eden Grayscale’in bu talebi, kurumsal yatırımcıların ilgisinin hala Bitcoin’de rekor seviyede olduğunu gösteriyor.

Merkez Bankaları Para Basmaya Devam Ediyor!

Şüphesiz kurumsal yatırımcının Bitcoin’i tercih etmesi, pandemi salgınından sonra merkez bankalarının ciddi oranda piyasaya para pompalaması ile oldu. Altın ve Bitcoin gibi arzı kısıtlı ürünler bu süreçte “güvenli liman” haline gelirken piyasada bollaşan ürünün değer kaybedecek olması sebebiyle kaçış yolu olarak 2020 yılında en çok Bitcoin tercih edildi.

Merkez Bankaları Para Basma Grafiği

2021 yılında da tüm hızıyla devam etmesi beklenen açılım ve teşvik paketleri kapsamında, trilyonlarca dolar değerinde daha para basılacağı ve bu bollaşma sonucunda itibarı para sisteminin çökme noktasına geleceği tahmin ediliyor. Özellikle paranın bollaşmasıyla enflasyon oranının ciddi oranda artması, enflasyona karşı olarak çıkarılmış Bitcoin’in yıldızını daha da parlatacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak her ne kadar son günlerde kripto para piyasaları çalkantılı bir dönem geçiriyor olsa da Bitcoin fiyatını ateşleyen ana unsurun -yani kurumsalların BTC’ye dönüşünün- hala artarak devam ettiği ve edeceği görülüyor. Sınırsız olarak basılan itibarı paralar ile sınırlı olan Bitcoin’i almak için sıraya giren kurumsalların ilerleyen dönemde de vites yükselterek BTC’ye yatırım yapacakları son derece aşikar.

Her ne kadar ilerleyen dönemde BTC fiyatında yükselişler bekliyor olsa da, “düşerken alıp, yükselirken satarak” ve parçalı alımlar ile destek-direnç noktalarına göre hamleler yaparak yatırım yapmak en önemli faktördür. Her zaman kaybetmemeye odaklanarak, duygusal davranmadan tedbir alarak işlem yapmak en kötü senaryoda bile sermayenizi korumanızı sağlayacaktır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Teşekkürederim bilginiz olumlu


Başa dön tuşu