binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAltcoinİtalyan Kripto Para Borsası BitGrail Hacklendi

İtalyan Kripto Para Borsası BitGrail Hacklendi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

İtalyan Kripto Para Borsası BitGrail Hacklendi

Son zamanlarda dünyanın en büyük borsası olan Binance’ye de girmiş, eski adıyla Raiblock yeni adıyla Nano (XRB) ciddi bir siber saldırıya uğradı . Hackerler yaygın olarak Nano kullanılan İtalyan merkezli Bitgrail borsasına saldırı düzenledi. Saldırı neticesinde Bitgrail’in yaptığı açıklamaya göre değeri 170 milyon dolar olan 17 milyon adet XRB çalındı. Dolaşımda bulunan yaklaşık 113 milyon XRB olduğu düşünüldüğünde bu rakam oldukça ciddi. Bu saldırının ardından XRB son bir günde yüzde 25’e yakın düşüş yaşadı.

İflas Talebinde Bulundu

Nano ticaretine ilk yeşil ışık yakan ve geçtiğimiz yılın sonlarına kadar sadece Nano ticaretine izin veren BitGrail, ilk olarak kullanıcılarının XRB’lerini başka hesaba aktarma kısıtlaması getirdi. Bu durum kullanıcılar arasında BitGrail acaba hacklendi mi? sorusunu uyandırdı. Bunun ardından dün borsa tarafından resmi açıklama geldi. XRB’lerinin çalındığı açıklayan borsa, olayı güvenlik güçleri ile paylaştığını ve soruşturma başlatıldığını ifade etti. Borsa ayrıca bu saldırının ardından iflas talebinde bulundu.Bu haberi Nano’da resmi twitter sayfasından paylaştı.

Borsa her ne kadar olayın siber saldırı olduğunu söylese de, pek çok kullanıcı olayın siber saldırı olmadığını, uzun süredir XRB’lerinin farklı cüzdanlara aktarıldığını ileri sürüyor. Hatta sistemde uzun bir zamandır hata olduğunu, iki farklı emir girilebildiğini, açık emir varken transfer işlemlerinin yapılabildiğini ve hal böyleyken XRB’ lerin karşılıksız bir şekilde borsadan ayrıldığı söyleniyor.

Kullanıcılar Mağdur Olabilir

Ayrıca BitGrail’in açıklamasına göre, Nano ekibinin çalınan coinlerin ödenmesi ve iş birliği yapılması konusuna sıcak bakmadığı ifade edildi. Nano’nun geliştiricileri XRB protokolünde bir hata bulunmadığını ve saldırının tamamen borsanın yazılımdan kaynaklandığını söyledi. Mağdur kullanıcılarının zararlarının borsa tarafından karşılanıp karşılanmayacağı hala merak konusu. Fakat borsanın iflas talebinde bulunması ödeme yapılmayacağı düşüncesini güçlendiriyor.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail