Bitcoin

İyi ki Doğdun Bitcoin! – İlk Üretilen Bitcoin’deki Mesaj Neydi?

Tam 11 yıl önce bugün doğan Bitcoin insanların kafasındaki para anlayışına yeni bir soluk getirdi.

Bitcoin bundan tam 11 yıl önce yani 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto adlı kimliği belirsiz bir kişi tarafından oluşturulan bir kripto para birimi olarak günümüze kadar geldi. Paradan sonraki en büyük buluşlardan biri olarak değerlendirilen BTC’nin ilk bloğu Satoshi Nakamoto tarafından kazıldı ve dünyadaki ilk BTC 50 adet olarak üretilmiş oldu.

Satoshi Nakamoto BTC’nin 3 Ocak tarihinde çıktığını kanıtlamak için ilk blok olan Genesis Blok kodlarına 3 Ocak tarihli The Times gazetesinin manşetini yazdı.

Bitcoin’i Kimin Çıkardığı Bulunabilir mi?

Genesis (Başlangıç) bloğu yapısı üzerine kurulu olan Bitcoin, diğer bloklardan farklı bir yapıya sahip oluşuyla ayrı bir öneme sahip. Adından da anlaşılacağı gibi başlangıç bloğu olan Genesis’ten önce bir blok bulunmamaktadır.

Şimdiye kadar birçok kişi Bitcoin’in fikir babası olduğu iddiasıyla gündeme geldi ancak Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala gizemini koruyor ve bundan sonra da koruyacak gibi görünüyor.

Satoshi Nakamoto Bitcoin ile birlikte adeta kendini de kriptoladığı için kimliği yıllardır sır gibi saklanıyor. Şu an piyasadaki tüm kripto paraların bir üreticisi varken, Bitcoin “sahipsizlik” özelliği ile diğer kripto paralardan her zaman daha sağlam ve güvenilir olarak gösteriliyor.

Zira diğer kripto paraların üreticisi olan kurum veya şahıslar ilerleyen günlerde ölebilir ya da herhangi bir şekilde kötü durumlar ile karşılaşabilir. Bu da o kripto paranın zarar görmesine sebep olacaktır. Ancak Bitcoin’de asla böyle bir durum söz konusu değil.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu