BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Jack Dorsey, Michael Saylor ve Bitcoin Temsilcileri ABD’li Yetkililere Yeni Bir Mektup Gönderdi!

Aralarında Jack Dorsey ve Michael Saylor'ın da bulunduğu Bitcoin temsilcileri ABD'li yetkililere yeni bir açıklama yaptı.

Aralarında Jack Dorsey, Tom Lee ve Michael Saylor’ın da bulunduğu Bitcoin (BTC) ve kripto para dünyasının en önemli isimleri bir araya geldi ve ABD’li Demokrat politikacıların Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) kripto madenciliğinin çevresel etkilerini araştırması yönündeki çağrısında dile getirdikleri iddiaları çürütmek için bir mektup yazdı.

Bilindiği üzere BTC Proof of Work madencilik modeli ile çalışıyor ve bu model bir kısım kesim tarafından yüksek enerji kullanması nedeniyle eleştiriliyor.

ABD’li Demokrat Politikacılar Bitcoin ve Kripto Para Madencilerinin Denetlenmesi İçin EPA Kurumuna Çağrı Yapmıştı

Demokrat temsilci Jared Huffmann ve 10’dan fazla Temsilciler Meclisi üyesi, geçtiğimiz hafta EPA kurumuna yazdıkları mektuplarında kripto para madenciliği şirketlerinin “Temiz Hava ve Temiz Su Yasasına” uyumlu çalıştıklarından emin olunmasını istemişti.

Buna ek olarak söz konusu politikacılar ABD’deki kripto para tesislerinin toplulukları kirlettiğine ve aşırı sera gazı emisyonuna neden olduğuna dair endişeleri kaynak göstermişlerdi.

Sektör Temsilcileri EPA’e Bir Karşı Mektup Gönderdi

EPA başkanı Michael Regan’a bugün gönderilen bir karşı mektupta ise Bitcoin madencileri ve kripto sektörü uzmanları Demokrat politikacıların Proof of Work madenciliğinin temellerine dair bilgileri yanlış anladıklarını ifade etti. Karşı mektupta imzası bulunanlar arasında Benchmark Capital, Fidelity Investments ve Fortress Investment Group gibi şirketler de bulunuyor.

Mektupta politikacıların veri merkezleri ile enerji üretim tesislerini yanlış bir şekilde aynı kefeye koydukları belirtildi.

“Amazon, Apple, Google ya da Microsoft’tan Farklı Değiliz”

Konuyla ilgili olarak mektupta veri merkezlerine bulunan “madencilerin”, Amazon, Apple, Google ve Microsoft gibi şirketler tarafından işletilen veri merkezlerinden bir farkı olmadığı açıklandı. Mektuba göre iki tesis türünde de bir bina içerisinde bilgisayar işlemleri için elektrik enerjisi kullanılıyor.

Mektupta ayrıca “veri merkezlerinin neler yapabileceğinin sınırlandırılması ABD’nin politikalarında büyük bir sapma olacağı anlamına gelecektir” ifadeleri kullanıldı.

Mektubun ana yazarlarından biri olan kripto para madenciliği operatörü Core Scientific kurucusu Darin Feinstein, kirliliğin nedeninin enerji üretim merkezleri olduğunu söyledi ve EPA’in da enerji üretimini denetlemeyeceğini bu alanda diğer kurumların yetkisi olduğunu belirtti.

“EPA, Veri Merkezlerinde Hangi İşlemlerin Yapıldığına Karışamaz”

Mektubun yazımına yardımcı olan Castle Island Venture şirketinden Nic Carter konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“EPA’in bir veri merkezinde gerçekleştirilen bilgisayar işlemini regüle etmesi son derece tuhaf olur. Bu kesinlikle onların görev alanlarının dışında.”

Demokratların EPA’e yolladığı mektupta ayrıca Bitcoin madenciliği şirketlerinin yılda 30.700 ton elektronik atık ürettiği de iddia edilmişti. Sektör temsilcilerinin gönderdiği mektupta bu iddia reddedildi. Kullanılan madencilik ekipmanlarının yalnızca 1.3 yılın ardından çöpe atıldığını iddia eden raporun tamamen gerçek dışı olduğu ifade edildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu