HaberlerKripto Para

Japon Yetkililer Uzun Süredir Takibinde Oldukları Kripto Dolandırıcılık Çetesini Yakaladı!

Yatırımcıları yapay zeka kullanarak kazanç elde edecekleri vaadiyle kandıran dolandırıcılar gözaltına alındı.

Kripto para ticaretiyle yapılan işlemlerden elde edilecek kazançlar konusunda kandırılan yatırımcıların sayısı her geçen gün çoğalıyor. Bu konu belki de kripto paralara yönelik yasakların gelmesinin en önemli nedenlerinden biri. Konuyla ilgili son olay Japonya’da yaşandı.

Ülkede gerçekleşen olay bugüne kadar eşine rastlanmayan cinsten. Dört kişinin sahte bir kripto ticaret fonu işlettiği gerekçesiyle tutuklandığı dolandırıcılık vakasında yatırımcıları yapay zeka kullanarak kripto varlık ticaretinden aylık %60 kazanç sağlayacakları vaadiyle kandıran dolandırıcılar, Japonya’nın Aichi bölgesinde gösterdikleri kripto para ticareti faaliyeti sayesinde yüklü miktarda fon topladı.

“Oz Projesi” adıyla anılan grubun yatırımcıları yönlendirmek için kurdukları “LINE” adlı bir mesajlaşma uygulamasında grupları olduğu, mağdur ettikleri insanları 4 ay gibi kısa bir zamanda ana paralarının %60’ı kadar kar elde edecekleri vaadiyle kandırdıkları iddia ediliyor.

Söz konusu vaatlerle neredeyse 20.000 yatırımcıdan toplamda 6 milyar yen (54,3 milyon ABD doları) topladıkları iddiasıyla göz altına alınan şahısların birkaç senedir bu eylemleri devam ettirdiklerini düşünen Japon polisi 2019 yılından bu yana olayın takibini sürdürüyordu.

Yetkililer yatırımcıları bu tarz vaatlere kanmama noktasında uyarıyor. Esasında yapay zeka motorları sayesinde yasal şekilde kar elde etmek mümkün ancak söz konusu haberde vaat edilen kadar yüklü miktardaki bir kazanç söz konusu değil. Nitekim çoğu yapay zeka tabanlı fon, yatırımcılarına yıllık en fazla 30’a kadar kazanç sağlatabiliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu