EkonomiHaberler

JP Morgan’dan 3 Risk Uyarısı! “Benzerini Görmedik!”

JP Morgan CEO'sundan yatırımcılara mektup.

2021 yılında Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelik artan benimseme beraberinde bir dizi değişiklik getirdi.

Bu benimseme Bitcoin’in küresel piyasalarla olan korelasyonunu artırırken, yatırımcıların markete yaklaşımını da etkiledi.

Küresel piyasalarla olan korelasyonun zaman zaman azaldığını ve arttığını görsek de genel bir uyum olduğunu ve piyasaların bir noktada benzer hareketler sergilediğini takip ediyoruz.

Bu korelasyon da kripto para yatırımcılarının küresel tarafta olup bitene daha fazla ilgi duymasına neden oluyor.

ABD’deki hisse senedi piyasalarını yakından takip eden yatırımcılar, orada olup bitenlere göre kriptoda pozisyon alabiliyor.

JP Morgan’dan 3 Risk Uyarısı

Bugün JP Morgan CEO’su Jamie Dimon hissedarlara yazdığı yıllık mektupta dünyayı gelecek birkaç yılda etkileyebilecek 3 faktörden bahsetti.

Bu faktörleri Kovid-19 sonrası ABD ekonomisinin toparlanması, faizlerin arttığı bir ortamda yüksek enflasyon sorunu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşan insani kriz olarak ayıran CEO “Bu 3 faktörün tümü benzerine az rastlanan gelişmeler. 3’ü de geçmişte yaşananlardan çok farklı koşullar ve tümünün etkileri gelecekte riskleri artırabilir. Tüm bu olayların sorunsuzca çözülmesi mümkün ancak negatif sonuçlara da hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

“Tüm bunlar ABD ve diğer demokrasiler için risk ve fırsatları da beraberinde getiriyor.

Savaş ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar küresel ekonomide yavaşlamaya neden olacak. Bu durum daha da kötüleşebilir. Çünkü savaşın nasıl sonuçlanacağına ve tedarik zincirini nasıl etkileyeceğine dair belirsizlikler var.

Ekonomistlerimiz, Rus gazına yüksek derecede bağımlılığı olan Euro Bölgesi’nin 2022’de yüzde 2 civarında büyümesini bekliyor. Sadece 6 hafta önce bu oran yüzde 4.5’ti. ABD ekonomisinin ise büyüme tahminini yüzde yüzde 3’ten yüzde 2.5’a çektik.”

FED’in faiz artırım süreci ile ilgili de fikirlerini paylaşan CEO, FED ve ABD doğru adımları atıyor dedi.

“FED para politikasında sıkılaşmaya gittikçe piyasalar volatil seyredebilir. Ancak reel ekonomide etkileri olmadıkça FED’in endişelenmesine gerek yok.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu