HaberlerKripto Para

Kanada Merkezli Banka Dolar Destekli Stabilcoin Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Stabilcoinlere ne zaman güvenebileceğiz?

Kanada merkezli VersaBank, kripto para piyasalarının korkulu rüyası haline gelen “stabilcoin” endişelerini bitirmek için kolları sıvadı.

Versabank bugün yaptığı duyuruyla banka tarafından gerçek kanada doları ile desteklenen bir stabilcoin çıkaracağını açıkladı.

Çıkarılacak stabilcoinin adı “VCAD” olacak ve banka rezervlerinde gerçek kanada doları ile desteklenecek.

Banka yaptığı açıklamada VCad’ın “bir fiat para birimini temsil eden ilk dijital para” olacağını iddia etti.

Stabilcoin başlatmak için Kanadalı Stablecorp ile ortaklık kuran banka, kripto para piyasalarındaki güvenlik endişelerine alternatif sağlamak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

Her ne kadar hali hazırda Kanada dolarına veya normal dolara endeksli birçok stabilcoin mevcut olsa da VCad Kuzey Amerikalı bir banka tarafından desteklenen ilk dijital para olacak. VCad’ın önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Stablecorp CEO’su Jean Desgagne konuya ilişkin şunları ekledi:

“Geleneksel kripto para piyasalarının en büyük eksikliği güvenlik. Bu nedenle bunu ele alarak gerçek bir banka tarafından desteklenen stabilcoin çıkaracağız.

Zamanla diğer ülke para birimlerine endeksli ve yine resmi bir banka tarafından desteklenen dijital para birimleri geliştireceğiz.”

Neden Güvenlik Endişeleri Var?

Stabilcoinlerin gerçek dolarla desteklenmesi önemli bir konu. En büyük stabilcoin olan Tether’in “karşılıksız USDT” bastığı iddiası üzerine başlatılan ve iki yıldır süren ABD merkezli soruşturma büyük korku kaynağı olmuştu.

Her ne kadar hafta içerisinde gelen bir haberle bu korku ortadan kalkmış olsa da şeffaflık olmadığı için güvenlik endişeleri devam ediyor. Tether’in hakkında açılacak başka bir soruşturma veya dava ile karşılaşıldığında bunun markete büyük bir darbe vuracağı düşünülüyor.

İlgili Haber
Son Dakika: Tether, Bitcoin'i (BTC) Ateşledi! Bitfinex ve Tether, NewYork Başsavcısı İle Anlaştı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu