HaberlerKripto Para

Kriminal Balinalar 25 Milyar Dolarlık Kripto Varlığını Ellerinde Tutuyor!

Suç gruplarının ellerindeki kripto varlıklar yıldan yıla katlanarak artıyor!

Blockchain analiz araştırmalarını düzenli şekilde yayınlayan popüler bir Blockchain gözetim şirketi olan Chainalysis‘in yayınladığı son rapora göre çeşitli suçlara karışmış balinalar ellerindeki varlıkları kripto para birimleri şeklinde tutuyorlar.

Raporda kriminal balinalarının geçen yıl uygulanan yasalara ve el koyma işlemlerine rağmen hala 25 milyar dolarlık kripto varlığa sahip olduğu belirtildi.

2021’de sağlam bir yıl geçiren ve kasım ayında 3 trilyon doların üzerinde bir değere ulaşan kripto piyasası suç örgütlerinin de gözdesi haline geldi.

Yasa dışı operasyonlarla bağlantılı kripto para birimlerinin sayısı geçen yıldan bu yana dört katına çıktı.

Dark Web, 448 milyon dolarlık yasadışı kripto para birimi sağlayıcısı olarak ikinci sırada yer aldı. Scams 192 milyon dolarla üçüncü, Fraud Shops 66 milyon dolarla dördüncü sıradayken Ransomware 30 milyon dolarla son sırada yer aldı.

Yıldan Yıla Rekor Artış!

Rapora göre çeşitli suçlara karışan balinalar 2020’de 3 milyar dolarlık kripto paraya sahipken bu sayı 2021’de yaklaşık 11 milyar dolara ulaştı.

İranlılar Başı Çekiyor!

Siber güvenlik firması CrowdStrike’ın 2022 Küresel Tehdit Raporu’na göre İranlı bilgisayar korsanları 2021 yılına damgasını vurdu.

Geçmişten bugüne hırsızlık oranlarında %516 artış yaşandı. 3,2 milyar dolarlık yasadışı işlem yapıldı. Tüm bunların sonucunda ise DeFi sektörü yeni bir endişe kaynağı haline geldi.

Chainalysis ayrıca suç dengelerinin de yıl boyunca dalgalanma yaşadığını belirterek temmuz ayında 6,6 milyar dolar olan rakamların ekim ayında 14,8 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu