Kripto HaberleriHaberlerKripto Para ATM Sayısı Azalıyor! Sebebi Ne?

Kripto Para ATM Sayısı Azalıyor! Sebebi Ne?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Blockchain teknolojisinden ve kripto paralardan bihaber olan insanların büyük çoğunluğu fiziksel kripto para ATM’leri sayesinde dijital varlık dünyasına adım attı. Yıllar geçtikçe artan popülarite sayesinde ATM sayıları 10 binleri aşarken günümüzde bu rakam gerilemeye başladı.

Kripto para makineleri hakkında veri toplayan Coin ATM Radar’a göre dünya çapındaki kripto ATM sayısı Aralık 2022’den bu yana %14 azaldı. Yıl sonunda toplam 39.179 makine faal iken Ocak 2023’te 1.587 farklı ATM kapatıldı.

Şubat ayında devre dışı kalan ATM sayısı 275 ile sınırlı kalsa da Mart ayında 3.627 makinenin faaliyetinin son bulması dikkat çekiyor.

Dijital varlıklar gitgide daha çok kabul gördüğü için kripto ATM miktarı yıllar boyunca artış gösterdi. Ancak günümüzde görülen düşüş, kripto severlerin kafasında bir soru işareti yaşatıyor.

ATM’ler Neden Kapatılıyor?

Kripto para makinelerinin neden devre dışı kaldığına dair iki somut durum karşımıza çıkıyor. Dünya çapındaki cihazların %28’ine sahip olan General Bytes, geçtiğimiz haftalarda 1,5 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. Şirket bazı makinelerini devre dışı bırakmak zorunda kaldı.

Siber saldırı vakasının haricinde İngiltere merkezli bir gelişme de mevcut durumu açıklıyor. Ada ülkesinde yasal kabul görmeyen kripto para ATM’lerine her hafta büyük operasyonlar düzenleniyor. Dünya çapında yükselen regülasyon baskısı da ATM üreticilerinin daha ihtiyatlı davranmasına yol açmış olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları