Kripto Para

Kripto Para Borsalarına Siber Saldırılar Güvenlik Endişesi Başlattı

Kripto para borsalarına düzenlenen saldırılarda 2018 yılında rekorlar kırıldı.

Kripto para borsalarına düzenlenen saldırılar son yılların en büyük güvenlik sorunlarının olduğu bir sektörün kripto para sektörü bu sektördeki kripto para borsaları olduğunu araştırmalar neticesinde ortaya çıkardı. Bitcoin’i bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanan kişiler mecburen kripto para borsalarını kullanarak kripto para sahibi olmak zorunda.

En son Yeni Zelanda’da da bir kripto para borsasına düzenlenen saldırının etkileri hala devam ediyor ve ülkede bulunan binlerce kişi borsada kalan paralarını güvenlik soruşturması nedeniyle alabilmiş değil. 15 milyon dolardan daha fazla kayıp yaşadığı tahmin edilen borsanı dışında, geçtiğimiz yıllarda ”dünyanın en güvenilir kripto para borsası” olarak bilinen ve aynı zamanda ”dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi” olarak tanınan Mt.Gox’un yaşadığı siber saldırı olayından sonra kripto para borsaları gerekli önlemleri almadılar ve güvenlik için yeterince fazla para ayırmadılar.

Güvenlik için para ayırmak yerine bunu kazanç olarak elde tutmak isteyen kripto para borsaları, yatırımcıların hesaplarını korumak için ise bazı önlemleri aldılar ve aldıkları bu önlemler siber güvenlik uzmanları ile donatılmış bir şirket tarafından alınmadığı için bugün birçok kripto para borsasında güvenlik açıkları var. Binance ve Coinbase, güvenliğe en fazla önem veren kripto para borsaları olsa da bu 2 büyük kripto para borsasınında yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmadığını iddia eden bazı güvenlik uzmanları var.

Borsalar önlemleri yeterli düzeyde almıyor

Kripto para borsalarının aldıkları önlemlerin yeterli düzeyde olmadığı ve bu nedenle yatırımcılar için hep bir tehlikenin olduğu açık. Bitcoin sahibi olan kişilerin dünyanın en güvenilir kripto para borsalarını tercih etseler bile endişe yaşıyor olmaları son dönemde artan saldırılar nedeniyle endişe sebebi oldu. Yatırımcılar, Bitcoin aldığında bir gün içerisinde tüm yatırımlarının yok olmasının an meselesi olabilecek olduğunu ve bu saldırılarda kendilerinin de hesaplarının etkilenebilecek olduğunu düşünerek olası saldırılara karşı nasıl korunabilecek olduğunu düşünüyorlar.

Bitcoin sahiplerinin ayrı ayrı kripto para borsalarında yatırım tutmaya başladıklarını belirtmeleri de bunun bir parçası. Bitcoin’lerini tek kripto para borsası yerine 2 veya daha fazla kripto para borsasında bölük hesaplarda tutan yatırımcıların, belirli bir süre hesaplarını böyle tutmak istemeleri güvenliğe yeterince güvenmediklerinden.

Kapıda bir güvenlik varsa, saldırganlar 3 kişi saldırıyor

Kripto para sahipleri son dönemde bu örneği vererek kripto para borsalarının güvenlik politikasını eleştiriyor. Asya merkezli kripto para borsalarının büyük bir bölümünün bir güvenlik önlemi ile kendilerini koruyabilecek olduğunu düşünmelerini desteklemeyen birçok güvenlik uzmanı, ”kapıda bir güvenlik varsa saldırganlar 3 kişi saldırıyor ve güvenliği çok hızlı geçip aşabiliyorlar” ifadesini kullanıyorlar. Güvenlik uzmanlarına göre ABD merkezli Coinbase ve Malta merkezli kripto para borsası Binance, dünyanın en güvenilir 2 kripto para borsası iken, bunların dışında bulunanların ise risk altında olduğunu ve güvenlik için yeterli para ayırmadıklarını düşünüyor.

Borsaların gelecekte nasıl önlemler alacak oldukları ve alacak oldukları önlemlerin yeterli düzeyde olması için ne kadar süre gerektiği konusunda güvenlik uzmanları herhangi bir yorum yapabilmiş değiller.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu