Haberler

Kripto para dolandırıcıları ”teşvik” ile kandırıyor

Elektronik ortamda dolandırıcılıklar her ortamda olduğu şekilde yapılabiliyor ve bu dolandırıcılık vakalarının tutarları bazen çok yüksek olabiliyor. Tıpkı kripto para dolandırıcılıklarında olduğu üzere bilişim teknolojilerinin aktif ve etkin kullanımı sayesinde Türkiye dahil internetin olduğu tüm ülkelerde dolandırıcılık vakalarına rastlanıyor.

Bu dolandırıcılık örneklerinin en yenisini ise kripto para kategorisinde görmek mümkün olabiliyor. Bir süre önce kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık ve fidye, adam kaçırma vakalarının yaşanmaya başladığı dış basında ve yerel basında haber olmuştu. Türkiye’de dahi kripto para için fidye/adam kaçıma vakalarının yaşanmaya başladığı gündeme yansımış ve vatandaşların bu konuda dikkatli olması için olası dolandırıcılık vakalarına maruz kalmamak için dikkatli olması gerekiyor ve bazı önlemler almaları öneriliyor.

Önlemler almayanlar sorun yaşıyor

Kripto paralarda teşvik adı altında dolandırıcılık vakalarına Türkiye’de henüz rastlanmasa bile yabancı ülkelerde bu konuda birçok problem yaşayan insan olduğuna dair raporlar sürekli online medyada kendisine küçük çaplı yer bulabiliyor. Bu tür sorunları yaşayanların daha çok ”kazanç” hırsı çok fazla olan kişilerde görüldüğü, orta yaşlı kişilerin ve gençlerin güven konusunda daha fazla katı olduklarından dolayı bu tür sorunları yaşamadıkları ifade ediliyor.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu