fbpx
Haberler

Kripto Para Dolandırıcıları Twitter’de Risk Oluşturuyor

Dünyanın en büyük değişimini ya da en yaygın olarak bilinen teknolojinin önde gelen isimlerini taklit eden kişiler yüzünden bugün bir çok dolandırıcılık vakası oluyor. Bunun en çok yapıldığı sosyal mecra hiç şüphesiz Twitter. Hatta öyle ki çoğu önemli kişi resmi twitter hesabına “Kimseye Kripto Para Hediye Etmiyorum” tarzında başlıklar yazmış durumda.

Bir fotoğraflı kimliğe sahip olan dolandırıcılar, Twitter üzerinden ya bir şekilde mavi tik alıyor ya da bunu taklit ediyor. İnsanlar da bu “mavi tik” e güvenerek bu kişilere itibar ediyor ve dediklerini yapıyorlar. Çoğu kişiden Ethereum veya başka bir kripto para isteyen kişiler daha sonra hediye veya çekiliş yapma vaadiyle insanları kandırıyor. Dolandırıcılar bunu kripto paralar ile yapıldığı için herhangi bir takip mekanızması ile yakalanamıyorlar.

Resmi Twitter Hesaplarını Taklit Ederek Dolandırıyorlar

Hesapları taklit edilen kişiler arasında, kripto paralarla alakalı yazılar yazan yönetmen Seif Elsbei’den Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin‘e kadar bir çok kişi var. Bununla da yetinmeyen dolandırıclar artık borsaların resmi hesaplarını da taklit etmeye başladılar. Takipçi sayılarını da bot sistemi ile yükselip insanların güvenilirliğini iyice sağlıyorlar.

Ayrıca gerçek kişi olduğu anlaşılmasıyla Twitter tarafından “mavi tik” verilen dolandırıcılar herkes tarafından güveniliyor. Bu yüzden Twitter’in mavi tik verirken gerçek kişi olmasından ziyade hesabın güvenilirliğini de araştırmak zorunda.

 

 

 

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box