HaberlerKripto Para

Kripto Para Kuruluşu Coin Center, ABD Hazine Bakanlığı’na Dava Açtı! İşte Detaylar

Kripto Para düşünce kuruluşu Coin Center, ABD Hazine Bakanlığı'na kripto alanıyla ilgili yeni bir dava açtığını duyurdu.

Kripto para düşünce kuruluşu Coin Center, ABD Hazine Bakanlığı ve İç Gelir Servisi aleyhine dava açtı ve 2021 altyapı yasasında yer alan bir kripto vergi raporlama zorunluluğunun “anayasaya aykırı” olduğunu iddia etti.

Coin Center, 10.000 Dolar Üzerindeki Kripto Para Transferleri İçin Raporlama Zorunluluğuna Karşı Dava Açtı

2024’te yürürlüğe girecek olan bu zorunluluk, 10.000 doların üzerinde kripto para alan ABD’li vergi mükelleflerinin, kripto para alacağı zaman gönderenin sosyal güvenlik numaralarını ve diğer kişisel bilgilerini bildirmelerini gerektiriyor.

Söz konusu hüküm, brokerlere uygulanan tartışmalı bir kripto vergisi raporlama şartını da içeren 2021 altyapı tasarısında yer alan birkaç maddeden biriydi. Bu hüküm sektörde büyük bir tepkiye yol açmış olsa da tepkilerin sonucunda herhangi bir kazanım alınamadı.

“Yeni Kurallar Gizliliğe Aykırı”

Davada, “Raporlama zorunluluğu, kripto kullanan Amerikalıları kendileri hakkında gizliliğe aykırı ayrıntıları hem birbirleriyle hem de federal hükümetle paylaşmaya zorlayacaktır” denildi ve eklendi:

“Zorunluluk hükümleri uyarınca, sıradan kripto göndericileri ve alıcıları, isimlerini, sosyal güvenlik numaralarını, ev adreslerini ve diğer kişisel tanımlayıcı bilgilerini ifşa etmek zorunda kalacaklardır.”

Coin Center’ın açtığı dava, kripto paralarda uzun süredir devam eden gizlilik tartışmalarının sonuncusu olarak kayda geçti. Düzenleyiciler, kripto varlıkların anonim olarak insanlar arasında transfer edilmesinin kara para aklama suçlarına zemin hazırladığı görüşünü savunuyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen ve IRS başkanı Charles Rettig davada sanık olarak yer alıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu