bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriHaberlerKripto para piyasası hacmi önlemez şekilde eriyor!

Kripto para piyasası hacmi önlemez şekilde eriyor!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para sahiplerini üzecek bir haber daha… Kripto paraların toplam hacminin ifade edildiği ”piyasa hacmi” verilerinde milyarlarca dolarlık düşüş yaşandı. Güvenilir olmadığı iddiaları ve açıklamaları dolayısı ile piyasadan milyarlarca dolar çeken yatırımcılar, son birkaç gündür toplu olarak paralarını çekmeye başladı ve 6.400 dolara tekrar gerileyen Bitcoin yatırımcıların aklında ”artık kazandırmaz” düşüncesinin yerleşmesine neden oldu.

Bitcoin fiyatında ciddi düşüşlerin etkisini sürdürmesi ve kripto para fiyatlarının artık düşüşlerden bir türlü kurtulamaz izlenimi vermeye başlamasının arkasında yatan sebepler, kripto para sahibi olanların dahi artık bu şekilde düşüncelerinin tam tersi olmasına sebep oldu. Bitcoin yatırımcıları mevcut yatırımlarını geriye atmaya ve altın, ABD Doları olarak değerlendirmeye başladı. Piyasada ”sabit yatırımcı” olarak anılan ve bazılarının ise ”Bitcoin başlangıçları” olarak ifade ettiği ilk baştan yatırım yapanlar dışında herkes büyük endişe içerisinde kaldı. Ani satışların tetiklenmesi ve sonucunda kripto para yatırımı yapan insan sayısının bazı çevrelerce kabul edilmese dahi büyük düşüş göstermiş ve göstermeye devam ediyor olması bugün mevcut piyasa hacminin çok büyük oranlarda gerilemesine sebep oldu.

200 milyar dolar seviyesine geriledi

%400 oranında rekor gerileyen kripto para piyasası hacmi bugün 200 milyar dolar seviyesine kadar düştü. Geçtiğimiz Aralık ayında rekor seviyeye tırmanarak tam 600 milyar dolar piyasa hacmine erişen piyasa, bugün %400 oranını dahi aşarak 200 milyar dolara kadar gerilemesi dolayısı ile yatırımcıların güvenini sarstı.

Yatırımcılar piyasa verilerinin bu denli kötü olmasının arkasında neler olduğunu sorgulamaya başlarken, hem Bitcoin fiyatının düşmesi, hem kripto para piyasası hacminin 200 milyar dolar seviyesine kadar gerilemesi kalan az olumlu algı ve düşüncenin de olumsuz olarak değişmesine neden oldu.

”Güvenilmez olduğunu gördük”

Yabancı platformlarda ise kripto para yatırımcıları kripto paraların bu nedenle güvenilemez yatırımlar ve dünyaya hakim olamayacak para birimi olduğu ifadelerinin gerçek olduğunu, bir ülkenin aynı durumu yaşaması durumunda ülke ekonomisinin krize girecek olduğunu, bunun ise Bitcoin’in ve kripto paraların krizi olarak adlandırılabilecek olduğunu belirtmeye başladılar.

Bu şekilde ifadeler kullanılmasına örnek gösteren yatırımcılar, ülkelerin merkez bankalarında (hazine) bulunan para miktarının 1 yıl içerisinde %400 oranında düşmesinin ve bunun sadece birkaç ay içerisinde olmasının o ülkenin büyük ekonomik batış sürecinde olduğunu ve geri onarılmasının çok büyük zorluklar ile olabilecek olduğunu ve kriz durumuna işaret ettiğini ifade ettiler. Bitcoin’in krizinin ne kadar sürecek olduğu konusunda ise bazı yatırımcılar olası büyük bir artış olması ve tekrar 13.000 ABD Doları sınırının geçilmesi durumunda piyasa hacminin 450 milyar dolar seviyesini geçebilecek olduğu konusunda umutlu olduklarını ifade ederken, bazı yatırımcılar ise bunun imkansız olduğunu ve gelecekte tekrar 600 milyar dolar piyasa hacmi görülmesine sıcak bakmadıklarını ifade ettiler.

*Bitcoin piyasa hacmi sürekli olarak değişse bile toplam kripto para piyasası hacminin bu kadar fazla azalması daha 1 yıldır ilk defa görülüyor. En son 233 milyar dolar seviyesine düşmesinin ardından tekrar 250 milyar dolar seviyesini aşan kripto para piyasası toplam miktarının düşüşleri yatırımcıları endişelendiriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları